Shelock Holmes: A Game of Shadows | Sherlock Holmes: Gölge Oyunları

- 22/12/2011
7,88(8 oy)

Bundan yaklaşık iki yıl önce vizyona giren “Sherlock Holmes”, bilinen Sherlock Holmes karakterinin aksine farklı bir portre çizmişti. Çoğu kişi tarafından beğenilmiş, fakat küçük bir azınlık da bu yorumu olumlu karşılamamıştı.

Aslında bu yeni yorumda Holmes, filmi daha eğlenceli hale getirmişti diyebiliriz. Çoğu dönem filminin saplanıp kaldığı bir çukur var, o da toplumun saygın kişileri arasındaki aristokrasiyi gösterirken buna fazla bağlanması. Eğer bildiğimiz Holmes tablosu karşımızda olsaydı, “Sherlock Holmes” muhtemelen bu kadar sevilmeyecekti. Çünkü ünlü dedektif, olması gerekenden farklı davranarak tüm bu asilzade ortamını umursamıyor ve bildiğini okuyordu çoğu kez. Giyimine kuşamına önem vermiyordu ve kimseden lafını esirgemiyordu. Tüm bunları bir kenara bırakıp takım elbisesiyle ortalarda dolaşan biri ise olasılıkla daha az sempatik görünecekti kameraya. Gerçi Guy Ritchie ilk film vizyondayken yaptığı bir röportajda Holmes’ün zaman içinde değişime uğrayan bir karakter olduğunu ve ilk eserlerde böyle bir Holmes portresi çizildiğini ve bu filmin bir çeşit öze dönüş olduğunu belirtmişti.

Her neyse, “Batman”de baştan yaratılan bir Joker karakteri herkes tarafından hayranlıkla karşılanırken Sherlock Holmes’ün modern yorumunu beğenmeyenler neden tepki gösteriyor anlamış değilim.

Sherlock Holmes, macerasına kaldığı yerden devam ediyor bu filmde. İlk filmidekine göre pek değişim göstermemiş. Yine tek dostu Dr. Watson, Sherlock’un etrafında dolanıp onu derleme toparlama görevini üstlenmiş. Ama bu kez Holmes’ün macerasına katılmaktan ziyade, bunun içine sürükleniyor. Holmes’ün hedefinde ise uluslar arası alanda bir karışıklık çıkarmak için çabalayan ve Holmes kadar zeki biri olan Prof. Moriarty var.

“Sherlock Holmes: Gölge Oyunları” ilk filmdeki enerjisinden ve cazibesinden hiçbir şey yitirmemiş. Hatta aksiyon olarak işleri bir adım daha ileri götürüyor bu kez. Yine ilk filmdeki gibi Sherlock Holmes’un zekasını gösterdiği pek çok sahne mevcut. Adler’i bu kez daha az izliyoruz. Onun yerine gelen Madam Simza ise çekici olmaktan uzak.

İlk filme doyamadıysanız eğer “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları”nı da seveceksiniz. Filmin eksiği yok, fazlası var…

Filmde Holmes’ü yine Robert Downey Jr. canlandırıyor. Ona eşlik eden isim Jude Law. Jared Haris filmin kötü adamı Moriarty rolünde başarılı bir iş çıkarmış. Adler rolünde Rachel McAdams ilk filmden bile daha az görünüyor perdede. Filmin esas kadın karakteri Simza rolünde Noomi Rapace ise yüzüne takındığı tek mimiği çeşitlendiremeyince bu kadar usta ismin yanında zayıf kalıyor. Kelly Reilly ve Stephen Fry da diğer oyuncular. Yönetmen Guy Ritchie’nin kariyerinin seyrini değiştiren serinin devamı da gelecek gibi gözüküyor finalden anlaşıldığı kadarıyla.

Shelock Holmes: A Game of Shadows | Sherlock Holmes: Gölge Oyunları Yorumları

Yorum Yok


sekiz × 6 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri