Seven Samurai | Yedi Samuray

- 16/02/2010
9,33(3 oy)

Akira Kurosawa’nın sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmasında büyük katkısı olan “Shichinin no samurai – Seven Samurai – Yedi Samuray” sinema tarihine meraklı izleyicilerin mutlaka görmesi gereken bir film.

Akira Kurosawa’nın yönettiği filmde Toshiro Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima, Yukiko Shimazaki, Kamatari Fujiwara, Daisuke Kato, Isao Kimura ve Minoru Chiaki rol alıyorlar. Filmin yapım yılı 1954.

Film 16. yüzyılda geçiyor. İç savaş nedeniyle eşkiyalar köyleri basıp, köylerde buldukları tüm gıda maddesine el koymaktalar. Köylüler de her yıl emeklerinin helak olmasına bıkmış durumdadırlar ama hayatları söz konusu olduğu için çaresizdirler. Hikayenin geçtiği köyde, köylüler bir çare ararken, köyün yaşlı adamı, yani bir nevi bilgesi onlara Samuraylardan yardım istemelerini öğütler. Bunun üzerine birkaç köylü Samuraylarla görüşmek için köylerinden ayrılırlar. Neticede toplam 7 samuray toplanır ve karın tokluğuna kabul ettikleri bu işte tüm varlıklarını köylülerin refahı için harcamaya başlarlar…

Filmin yaklaşık üç buçuk saate varan oldukça uzun bir süresi var. Ama bu süre bile dikkatli izleyicinin sıkılmasına izin vermiyor. Ayrıca filmi izlerken o dönemin teknolojisini değerlendirip, savaş sahnelerini buna göre yorumlamanızda fayda olacağını düşünüyorum. Günümüzdeki kadar bol patlamalı ve çok inandırıcı görsel efektler yok belki ama günümüzdeki yapımlardan çok daha estetik olduğu kesin.

Kurosawa hikaye anlatımında gerçekten döktürmüş. Hikayeyi anlatırken fazla aceleci davranmıyor. Filmin karakterlerini izleyiciye sindirebileceği şekilde sunuyor. Ayrıca filmin geçtiği köyü öyle bir tasvir ediyor ki, izleyici de kendini o köyde hissedebiliyor. Köylülerin kaygısı, umudu, hüznü, kısacası duyguları izleyicilerin duygularına karışıyor. Yenilikçi filmler yaptığı bilinen Kurosawa, bir aşk hikayesi üzerinden bu kavrama da göz kırpıyor. Savaş sahneleri, yüksek heyecan dozuyla ve ince düşünülmüş stratejisiyle bir satranç mücadelesini anımsatıyor adeta.

Filmin mizahi yönünü de ihmal etmeyen Kurosawa, Samuraylar üzerinden iyi bir mizahı izleyiciye yansıtıyor. Elbette filmin tüm oyuncularının ışıltılı oyunculukları da filmi güzel yapan bir diğer etken oluyor.

Uzun lafın kısası, “Seven Samurai” sinema tarihine damga vurmuş bir filmi görmek istiyorsanız, başvurabileceğiniz sayılı filmlerden biri. Duygusal yoğunluğu, savaş sahnelerindeki benzersiz atmosferi ve birinci sınıf bir yönetmenlikle, Kurosawa’nın filmi üzerinden 50 yıldan fazla süre geçmesine rağmen halen merak uyandırıyor.

Seven Samurai | Yedi Samuray Yorumları

Yorum Yok


× yedi = 63

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri