Selma – Özgürlük Yürüyüşü

- 09/02/2015
1,00(1 oy)

Bilindiği üzere neredeyse her yıl Oscar adayları arasında en az bir film “ırkçılık karşıtı” oluyor. Yine kendi dizileri ve filmleri aracılığıyla sosyal hayatta halen siyahilere bazı haksızlıklar yapıldığını düşündüğümüz Amerika’da, her ne hikmetse Akademi heyeti mutlaka böyle bir filmi öne çıkarıyor. Bu sene, favoriler arasında olmasa da bu kategorinin adayı “Selma” oldu.

 Selma

Filme geçmeden önce “Selma”nın vizyon durumuna değinelim. Şöyle ki, film, festival filmlerini vizyonla buluşturmayı hedefleyen “Başka Sinema” kapsamında vizyona girdi. Oscar ödülleri yaklaştıkça bu oluşumun alameti farikası da iyice ortaya çıktı. En İyi Film Oscar adaylarından “Selma” ve “Whiplash”ı ile yakın zamanda bu oluşum ile perdede seyretme imkanı bulduk. Bu ay içinde “Birdman” da yine Başka Sinema kapsamında seyirciyle buluşacak. Bu filmlerin neden vizyona girmek için bir oluşuma ihtiyacı olduğu ayrı mesele fakat Başka Sinema bu faalliğini sürdürürse sadık kitlesini de arttıracaktır.

 Selma

Geçelim “Selma”ya. Yıllardır siyah – beyaz sorununun kökenine inen filmlerin aksine “Selma” yakın tarihe odaklanıyor ve siyahilerin Amerika’da şu an ki özgürlüğüne kavuşmasında büyük payı olan Martin Luther King’in, siyahilerin oy hakkı için Selma adlı küçük ve ırkçı bir Güney kasabasında verdiği mücadeleyi anlatıyor. King, tıpkı Gandhi gibi sorunları şiddet kullanmadan, politik yöntemlerle çözmeye çalışıyor. Karşısına çıkan ve türdeşlerinden oluşan muhalifler, ailesi ile birlikte sürekli ölüm tehdidi alması, “kanun benim” havasında dolaşan, kurşunlarıyla gençleri öldürdüğü halde hiç hesap vermeyen polisler, Başkanla ve yerel yöneticilerle sürdürdüğü mücadele, Selma kasabasında yaşanan vahşet, tek bir konuya odaklanıyor gibi görünse de genel olarak siyahilerin yakın tarihteki özgürlük mücadelesini, kimi zaman etkileyici müziklerin de yardımıyla tüyleri diken diken eden bir ihtişamla yansıtıyor. Daha kısa tutulabilirmiş, diye düşündüren film, en azından geçen sene “12 Years a Slave”in kazandığını da göz önüne alırsak, En İyi Film dalında Oscarların favorisi gibi de durmuyor.

 Selma

Filmin yönetmeni Ava DuVernay. Senaryo Paul Webb’e ait. Güçlü oyuncu kadrosunda David Oyelowo, Carmen Ejogo, Tom Wilkinson, Oprah Winfrey, Giovanni Ribisi ve Tim Roth gibi isimler var. Filmin diğer Oscar adaylığı ise En İyi Özgün Şarkı dalında.

Selma – Özgürlük Yürüyüşü Yorumları

Yorum Yok


yedi − = 4

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri