Samaritan Girl – Fedakar Kız (Samaria)

- 22/09/2013

“Samaritan Girl”ü izlemeye koyulduğumda film hakkında hiçbir ön bilgim yoktu. Film bittiğinde yönetmenin Kim Ki Duk olduğunu gördüğümde ise haliyle şaşırdım. Malum, Kim Ki Duk diyaloglara pek yer vermeyen, anlatacağını görsellikle anlatıp “Boş Ev” gibi müthiş filmler çıkaran bir yönetmen. Açıkça söylemek gerekirse “Samaritan Girl” yönetmenden beklenmeyecek derecede geveze bir film. Fakat filmde bol diyalog yer alması elbette ki onu kötü yapmıyor.

 Samaria

Filmde liseli iki arkadaşı izliyoruz. Avrupa’ya gitmek için para biriktirmeye çalışan ikiliden Yeo-Jin arkadaşına erkek ayarlayıp parayı kontrol ediyor. Arkadaşı Jae de gayet gönüllü bir biçimde erkeklerle birlikte oluyor. Bir gün yaşanan bir aksilik sonucu ikilinin yolları trajik bir şekilde ayrılıyor. Arkadaşını her zaman mutlu gören Yeo-Jin, onun açtığı yoldan ilerleyip onu anlamaya çalışsa da durumu babası fark edince işler farklı bir hal alıyor…

 Samaria

Kısa sayılabilecek süresiyle izleyeni sıkmadan hikayesini sonlandıran yapım, finaline doğru bir durağanlığa girse de hem o bölüme kadar olan kısmında, hem de o bölümünde ilgi çekmeyi başarıyor. Pek çok farklı duyguyu aynı anda hissedebileceğimiz film Kim Ki Duk’un başyapıtlarından, hatta üst düzey filmlerinden bile değil lakin vakit ayırmak hoş olabilir.

 Samaria

Filmde Yeo-reum Han, Ji-min Kwak ve Eol Lee isimlerini görüyoruz. 

Samaritan Girl – Fedakar Kız (Samaria) Yorumları

Yorum Yok


× üç = 21

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri