Rumble Fish | Siyam Balığı

- 16/12/2009

Usta yönetmen Francis Ford Coppola’nın birçok genç yıldızı buluÅŸturduÄŸu 1983 yapımı filmi “Rumble Fish-Siyam Balığı”, yönetmenin filmografisinde, diÄŸer birçok yapıtına göre ayrıksı bir yer iÅŸgal ediyor.

Son olarak sevenlerinin büyük çoÄŸunluÄŸunun memnun kalmadığı “Youth Without Youth-Geç Gelen Gençlik” ile sinemalarımıza uÄŸramıştı Coppola. Film, piyasaya VCD kopyaları düştükten sonra vizyona sokulunca, giÅŸede de umduÄŸunu bulamamıştı.

Filme geçersek, “Rumble Fish”in oyuncu kadrosu yıldızlarla dolu; Mickey Rourke, Matt Dillon,  Diane Lane,Dennis Hopper, Nicolas Cage, Chris Penn, Laurance Fishburn, Tom Waits ve Sofia Coppola. Tabii bu isimlerin birçoÄŸu filmde oldukça küçük! Bu açıdan Coppola’yı, oyuncu seçiminden dolayı tebrik etmek gerek.

Filmde “Motorcycle Boy” ve onun kardeÅŸi “Rusty James”in tuhaf iliÅŸkileri konu alınıyor. Motorcycle Boy (Mickey Rourke) sokak kavgalarının ve çetelere özenen gençlerin bolca bulunduÄŸu bir zamanda, kendi bölgesinde efsaneleÅŸmiÅŸ bir isimdir. KardeÅŸi Rusty James de (Matt Dillon), durmadan abisine öykünen biridir ve çevresinin aykırı yorumlarına aldırış etmeden bir gün abisi gibi olacağını düşlemektedir. Motorcycle Boy, bir gün ortadan kaybolur. Geri döndüğünde,oldukça deÄŸiÅŸmiÅŸ olduÄŸu görülür. Bu deÄŸiÅŸimi kardeÅŸine de yansıtıp ona çeki düzen vermeye çalışır…

Film, Motorcycle Boy’un öncesine yer vermiyor. Sadece deÄŸiÅŸmiÅŸ olduÄŸu dönemi izlememize olanak tanıyor. Bu sebeple Motorcycle Boy’un nasıl bir dönüşüm yaÅŸadığını bilemiyoruz. Bunu yalnızca kardeÅŸinin cümlelerinden anlıyoruz. Ayrıca filmin tamamı siyah-beyaz. Yalnızca, Motorcycle Boy’un kendiyle özdeÅŸleÅŸtirdiÄŸi siyam balıkları renkli. Balıklar bazen renkli bazen renksiz gözükse de sanıyorum bu Coppola’nın deÄŸil, o yıllarda yeterince geliÅŸmiÅŸ olmayan teknolojinin suçu!

Bir abi-kardeş ilişkisini anlatan film, daha çok kardeşle uğraşsa da, abisinin de kardeşi için düşündüklerini izleyenin gözüne sokmayıp, detaylarla anlatıyor. Abinin konuşmalarıyla kardeşini içten içe nasıl etkilemeye çabaladığı, filmin buruk finaliyle ayyuka çıkıyor. Yani Coppola, film boyunca abiyi de boşlamıyor.

Yönetmen Coppola’nın siyah-beyaz hamlesi baÅŸarılı olmuÅŸ gözüküyor. Zaman zaman dumanların sardığı sokaklarda,kalabalık içindeki sessizliÄŸi ustaca sunuyor yönetmen, Motorcycle Boy’un çevresi için sessizce didinip durmasını da ustaca sunduÄŸu gibi.

Elbette karşımızda “The Godfather” gibi sinema tarihine damga vurmuÅŸ bir baÅŸyapıt yok. Yine de büyük beklentilerle izlemediÄŸiniz ve farklı bir film olduÄŸunu kabul ettiÄŸiniz taktirde filmin hoÅŸ bir seyirlik olacağı aÅŸikar.

Rumble Fish | Siyam Balığı Yorumları

Yorum Yok


1 + = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri