Rumble Fish | Siyam Balığı

- 16/12/2009

Usta yönetmen Francis Ford Coppola’nın birçok genç yıldızı buluşturduğu 1983 yapımı filmi “Rumble Fish-Siyam Balığı”, yönetmenin filmografisinde, diğer birçok yapıtına göre ayrıksı bir yer işgal ediyor.

Son olarak sevenlerinin büyük çoğunluğunun memnun kalmadığı “Youth Without Youth-Geç Gelen Gençlik” ile sinemalarımıza uğramıştı Coppola. Film, piyasaya VCD kopyaları düştükten sonra vizyona sokulunca, gişede de umduğunu bulamamıştı.

Filme geçersek, “Rumble Fish”in oyuncu kadrosu yıldızlarla dolu; Mickey Rourke, Matt Dillon,  Diane Lane,Dennis Hopper, Nicolas Cage, Chris Penn, Laurance Fishburn, Tom Waits ve Sofia Coppola. Tabii bu isimlerin birçoğu filmde oldukça küçük! Bu açıdan Coppola’yı, oyuncu seçiminden dolayı tebrik etmek gerek.

Filmde “Motorcycle Boy” ve onun kardeşi “Rusty James”in tuhaf ilişkileri konu alınıyor. Motorcycle Boy (Mickey Rourke) sokak kavgalarının ve çetelere özenen gençlerin bolca bulunduğu bir zamanda, kendi bölgesinde efsaneleşmiş bir isimdir. Kardeşi Rusty James de (Matt Dillon), durmadan abisine öykünen biridir ve çevresinin aykırı yorumlarına aldırış etmeden bir gün abisi gibi olacağını düşlemektedir. Motorcycle Boy, bir gün ortadan kaybolur. Geri döndüğünde,oldukça değişmiş olduğu görülür. Bu değişimi kardeşine de yansıtıp ona çeki düzen vermeye çalışır…

Film, Motorcycle Boy’un öncesine yer vermiyor. Sadece değişmiş olduğu dönemi izlememize olanak tanıyor. Bu sebeple Motorcycle Boy’un nasıl bir dönüşüm yaşadığını bilemiyoruz. Bunu yalnızca kardeşinin cümlelerinden anlıyoruz. Ayrıca filmin tamamı siyah-beyaz. Yalnızca, Motorcycle Boy’un kendiyle özdeşleştirdiği siyam balıkları renkli. Balıklar bazen renkli bazen renksiz gözükse de sanıyorum bu Coppola’nın değil, o yıllarda yeterince gelişmiş olmayan teknolojinin suçu!

Bir abi-kardeş ilişkisini anlatan film, daha çok kardeşle uğraşsa da, abisinin de kardeşi için düşündüklerini izleyenin gözüne sokmayıp, detaylarla anlatıyor. Abinin konuşmalarıyla kardeşini içten içe nasıl etkilemeye çabaladığı, filmin buruk finaliyle ayyuka çıkıyor. Yani Coppola, film boyunca abiyi de boşlamıyor.

Yönetmen Coppola’nın siyah-beyaz hamlesi başarılı olmuş gözüküyor. Zaman zaman dumanların sardığı sokaklarda,kalabalık içindeki sessizliği ustaca sunuyor yönetmen, Motorcycle Boy’un çevresi için sessizce didinip durmasını da ustaca sunduğu gibi.

Elbette karşımızda “The Godfather” gibi sinema tarihine damga vurmuş bir başyapıt yok. Yine de büyük beklentilerle izlemediğiniz ve farklı bir film olduğunu kabul ettiğiniz taktirde filmin hoş bir seyirlik olacağı aşikar.

Rumble Fish | Siyam Balığı Yorumları

Yorum Yok


× 2 = dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri