"> ">

RocknRolla

- 16/09/2009
8,00(2 oy)

Yönetmen Guy Ritchie, ilgi görmeyen birkaç “farklı” filmden sonra “RocknRolla” ile başarılı olmaya alışık olduğu tarza iyi bir dönüş yapıyor.

Guy Ritchie -eğer izlemeyi bırakmadılarsa!- çekirdek izleyici kitlesine “Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Ateşten Kalbe Akıldan Dumana” ile ulaşmıştı. Özellikle oyuncu kadrosuyla “Lock, Stock…”ı gölgede bırakan “Snatch-Kapışma” de tarzıyla “Lock, Stock…”a oldukça yakındı. Ve Guy Ritchie bu iki filmiyle pek çok izleyicinin gözünde saygın yönetmenler arasına adını yazdırdı. Ancak “Snatch”den sonra daha çok dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna ile yapmış olduğu evlilikle adından söz ettirdi. En son “Revolver” ile oldukça kötü eleştiriler almıştı. Üstelik filmde Jason Statham ve Ray Liotta gibi üst düzey oyuncular olmasına rağmen. Yönetmenin son filmi, uzun süredir merakla beklenen uyarlama “Sherlock Holmes”. Film, son anda bir değişiklik olmazsa, Kasım 2009’da vizyona girecek. Ritchie’nin en başarılı kabul edilen filmlerine bakarsak, RocknRolla’yı da eklersek (Diğerleri “Snatch” ve “Lock, Stock and Two Smoking Barrels”), üç filmi de benzer öyküler anlatıyor. Tamam filmler başarılı ama böyle giderse Ritchie’nin kendini tekrar ettiği de iddia edilebilir. Bu yüzden “Sherlock Holmes”ün yönetmenliğini üstlenmesi, şimdilik doğru bir hamle gibi gözüküyor…

“RocknRolla”ya gelirsek,Ritchie karmaşık bir mafya hikayesi anlatıyor yine. Ödenmeyen bir borç, bir soygun, yanlış anlaşılma, bir soygun daha ve yine doğal olmasına rağmen oldukça komik mafya adamları var karşımızda. Guy Ritchie bu karışık öyküyü, enteresan karakterler, başarılı diyaloglar ve akıcı bir üslupla çekici kılmayı başarıyor. Ritchie başarısız değil ama hayranları için de filmin bir “Snatch”  tadında olmadığını belirtmek gerek. Ritchie’nin eski başarısını yakalayıp yakalayamayacağını da zaman gösterecek tabii ki.

Filmde “300” ile adını duyura Gerard Butler, Tom Wilkinson ve Thandie Newton rol alıyor. Aralarında en başarılı isim ise -doğal olarak- Tom Wilkinson. Oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken film, umuyoruz Guy Ritchie’nin yükselişinin ilk adımı olur.

RocknRolla Yorumları

Yorum Yok


1 × dört =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri