Robin Hood

- 27/06/2011
8,25(8 oy)

Avustralya’lı aktör Russell Crowe’un İngiliz kahraman Robin Hood’u canlandırdığı “Robin Hood” filmini izlerken aklıma ister istemez Ridley Scott’un meslektaşı olan ve aynı zamanda o da İngiliz olan Guy Ritchie geldi. Malumunuz Ritchie, kendini tekrar etmeye başladığı bir dönemde “Sherlock Holmes” serisinden bir film çekmeye karar vermişti ve bilinen Holmes kalıplarını tersyüz ederek oldukça beğenilen bir filme imza atmıştı. Söylentilere göre filmin ikincisi de yolda. Ritchie aslında Holmes’un anlattıklarından farklı bir karakter olmadığını, sadece zaman içinde Holmes’un değiştirildiğini ve burada bir öze dönüş söz konusu olduğunu söylemişti. Sonuç olarak Holmes, bilinenden farklı bir imaj çizmişti fakat esas mesleğinden de uzak kalmamıştı.

Ridley Scott ise farklı bir Hood filmi çekmek isterken ipin ucunu biraz kaçırmış. Nasıl ki Holmes, dedektifliği bir kenara bırakıp esnaflık yapamayacaksa! Hood’un da yaşadığı bu macera da onun, bizim bildiğimiz genetik kodlarına uygun değil. Mesela bilinen hikayenin aksine burada Robin’in Kral Richard ile arası limoni. Kendisi bir sahnede Richard’a ağzının payını veriyor ve o andan itibaren de belirli bir arkadaş grubuyla kendi kaderlerini çizme karar alıyorlar. Robin’in arkadaş grubu ile arasında köklü bir bağ da yok. Robin’in arkadaşları oldukça ihmal edilmiş, Küçük John bile neredeyse bir figüran olarak kalıyor. Robin’in zenginden alıp fakire verme düsturunun yerinde de yeller esiyor. Kendisi yeni tanıdığı ve hoşlandığı bir bayana zekice cevaplar vermekle ve günü kurtarmakla meşgul. Robin’in bu ilkesi finalde bir noktaya bağlanıyor ve finalde, “asıl Robin Hood hikayesi” ile bir bağ kuruluyor fakat gelinen noktada bu da tatminkar olamıyor haliyle. Yeni varis Kral John da rüzgar nereden eserse oraya sırtını yaslayan ve gereksiz bir iç çatışmaya sürüklenen bir karakter.

Sözün özü, “Robin Hood” bildiğimiz Robin Hood filmlerinden çok daha farklı bir hikaye ve farklı karakterler barındırıyor. Tıpkı daha önceki Robin Hood filmleri gibi bir yapıt ortaya çıksaymış, o da beğenilmeyebilirmiş fakat Scott keşke hikayede tahribat yapmayıp, Robin Hood’un üzerinde ufak değişiklikler yaparak filmi çekseymiş. Belki o zaman Ritchie’nin başarısına yaklaşabilirdi. Yine de son 15-20 dakikalık bölümde yer alan savaş sahnesinin görsel bir şölen olduğunu ve bu kısımların kimi anlarında ustalık olarak “Er Ryan’ı Kurtarmak”taki Normandiya çıkarmasını dahi hatırlattığını belirtelim.

Filmin başrolünü Russell Crowe üstleniyor. Her devrin yıldız adayı Cate Blanchett ona eşlik eden isim. William Hurt, Guy Ritchie filmlerinden hatırlayabileceğimiz Mark Strong, Mark Addy, Oscar Isaac, Danny Huston, Kevin Durand, Scott Grimes, Matthew Macfadyen ve Max Von Sydow diğer önemli isimler.

Robin Hood Yorumları

1 Yorum


beş − 2 =

  • Varis 7 Kasım 2011 15:58

    Yararlı ve okunmaya değer sayfaların sunulduğu ve bu günlerde arama yapıldığında daha yoğun karşımıza çıkan bu başarılı siteniz için emeği geçen çalışanlara teşekkür etmeliyim.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri