Rise of the Planet of the Apes | Maymunlar Cehennemi: Başlangıç

- 08/01/2012
8,00(7 oy)

On yıllardır sinemaya uyarlanan ve konusunu da hiç eskitmeyen bir seri “Maymunlar Cehennemi”. Herhalde bundan bir 40 – 50 sene sonra dahi yeniden çevrimleri yapılacak ve ilgiyle izlenecektir.

“Rise of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Başlangıç” hikayenin en başına dönerek, söz konusu bilimkurgusal maceranın köklerine dönüş yapıyor. Babası Alzheimer hastalığına yakalanan bilim adamı, arkasına büyük bir ilaç şirketinin de desteğini alarak, çeşitli deneyler yapıyor. Bu deneylere maruz kalan bir maymun, elim bir olay sonucu ölse de arkasında genlerini aktardığı bir yavru da bırakıyor. Will, çalışmalarını bu maymun üzerinde sürdürürken olası bir felaketler zincirinin de, farkında olmadan fitilini ateşliyor.

“Rise of the Planet of the Apes” son yılların en zekice hazırlanmış senaryosunu sunuyor izleyenlere. Maymunların örgütlenme süreci ve beraberinde gelen ayaklanmada müthiş incelikler görmek mümkün. Bunun yanında film, her ne kadar maymunlar insanlara karşı bir harekete de girişse, safını sanki hayvanlar aleminden yana kullanıyor. Mesela maymunlar fırsatını bulur bulmaz kendilerine kötü davranan birine cezasını veriyorlar ama kendilerine kötü davranmayan bir başka kişiye de adaletli bir şekilde kötü davranmıyorlar. Ayrıca grubun lideri olacak olan Maymun Sezar (Caesar) da pek çok insani özellik barındıran bir tip. Bu yüzden o, kafese girdiği anda, veya kendisine kötü davranıldığı zamanlarda insanda “Aynısı bize yapılsa hoş olur muydu?” duygusunu başarılı bir biçimde uyandırıyor. Filmin sonlarına doğru hareketlenen sahnelerindeki zeka düzeyi de dediğimiz gibi görmeye alışık olmadığımız cinsten nüanslar taşıyor.

Yalnız filmin kalitesine yakışmayacak bir iki ufak hata da var. Mesela aradan geçen yıllar Sezar’ı yaşlandırsa da karakterlerde en ufak bir yaşlılık belirtisi gözükmüyor. Ya da Sezar’ın çok akıllı olması kimsede bir şüphe veya tedirginlik de uyandırmıyor. Bu tip ufak hatalar filmin kalitesini gölgelemiş ama görmezden de gelinebilir şeyler.

Filmin başrolünde James Franco var. Bu performans yakalama konseptinin olmazsa olmazı Andy Serkis, “Slumdog Millionare”deki ışıltısı çabuk sönen Freida Pinto, Tom Felton ve Brian Cox da diğer oyuncular. Filmin yönetmeni Rupert Wyatt. Senaryoda Rick Jaffa ve Amanda Silver’ın imzaları var.

Rise of the Planet of the Apes | Maymunlar Cehennemi: Başlangıç Yorumları

Yorum Yok


4 + dokuz =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri