Rio

- 26/11/2011
7,50(6 oy)

Bir dizi aksilik sonucu doğduğu topraklardan çok uzakta karasal bir iklimde yetişen ve bu yüzden türdeşlerinden farklı olarak uçma kabiliyetine bile sahip olamayan evcil papağan Mavili, türünü devam ettirebilmek için yıllardır sıkı birer dost oldukları sahibesi Linda ile beraber Rio’ya, doğduğu fakat yabancısı olduğu topraklara yola çıkıyor. Fakat hayvan tacirlerinin eline düşüp, kurtulmak için büyük bir çaba sarf etmeye başlıyorlar…

Piyasaya “Buz Devri’nin yaratıcılarından” etiketiyle sürülmüştü Rio. Filmin başındaki isim de “Buz Devri” serisiyle adını duyuran Carlos Saldanha’ydı. Aslında baktığımız zaman ortadaki tüm formüller iyi ve eğlenceli bir animasyon için cuk oturuyor. Çeşit çeşit renkli ve karakteristik özelliklere sahip kuşlar, Rio’nun karnaval zamanında bir nevi şehir turlarında buluyorlar kendilerini. Üstelik uçmayı beceremeyen Mavili’nin bir gelişim hikayesi de filmin sonunda kendisini göstermek için hali hazırda bekliyor. Bunlara ek olması gereken etmenlerin yerinde ise yeller esiyor. Akılda kalıcı bir espriye bile rastlamak mümkün değil neredeyse. Üstelik animasyon kültüründe iyice yer eden “gönderme” mevzusu da eksikliğini iyiden iyiye belli ediyor bir süre sonra. Ne zekice espriler ne de sinema tarihine yapılmış göndermeler olmayınca elde kalan tek şey rengarenk kuşlar oluyor fakat bu da bir filmi izlemek için yeterli bir sebep değil elbette. “Buz Devri” ekibinin bir projeyi nasıl olup da bu kadar dış ortamdan izole ettiği, filmi kendi evreninde kilitleyip oradan bir adım bile uzaklaştırmadığı da tartışılacak bir mesele. Yine de küçük izleyicilerin filmden eğlenebileceğini ekleyelim.

Filmin orijinal seslendirme kadrosundaki isimler Anne Hathaway, Leslie Mann, Will.i.am, Rodrigo Santoro, Jesse Eisenberg ve Jamie Foxx.    

Rio Yorumları

Yorum Yok


iki + = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri