Rhapsody in August | Ağustos’ta Rapsodi

- 13/06/2010
7,75(4 oy)

2. Dünya Savaşı hiç kuşkusuz dünyamızın geleceğini etkileyen en büyük savaşlardan biriydi. Hollywood için 2. Dünya Savaşı başka sonuçlarının aksine, tükenmeyen bir kaynak gibi adeta. Etkileyici görsel efektlerle bezeli, Amerikan askerlerinin kahramanlık hikayeleri, bugüne dek onlarca defa sinema sahnesinde işlendi. Birçoğunun finalinde de Amerika’nın, yani insanlığın o müthiş ve görkemli zaferini izlemişizdir! Tabii ki burda Hollywood tarzı filmleri sevenlere bir lafım yok. Zaten ben de birçok Amerikan yapımını beğenmekteyim. Her neyse, filmin sonunda herkes ölümden kurtulur bayraklar dalgalanır vs. Bu savaşta Yahudiler kadar zarar gören bir toplum varsa, o da Japonya olmuştur. Eğer “Yüzyılın Yalanları” filmini izlemişseniz, Japonya’ya uygulanan vahşetin boyutlarını daha net kavramışsınızdır. Trajedinin bir başka boyutu da, Japonya’ya atılan atom bombalarını, Amerikan halkının büyük bir kısmının halen haklı bulması.

Bu, filmin konusuyla doğrudan ilintili girişten sonra filme gelirsek, “Rhapsody in August-Ağustos’ta Rapsodi” sade anlatımıyla dikkat çeken bir film. Filmde, atom bombası vahşetine tanık omuş bir kadının 4 torunuyla birlikte vakit geçirmesini izliyoruz. Çocukları Hawai’ye gitmişler çünkü oradaki yaşlı bir adam annelerinin kardeşi olduğunu iddia etmekte. Yaşlı kadın ise çok fazla kardeşe sahip olduklarından, sözü geçen adamın gerçekten kardeşi olup olmadığını bir türlü hatırlamamakta ve bu yüzden Amerika’ya gitmemekte. Yaşlı kadının torunları da bir yandan Hawai’yi görmek için büyük annelerini Amerika’ya gitmek için ikna etmeye çabalamakta…

Film boyunca atom bombasından etkilenen yaşlı kadının dramına tanık oluyoruz. Atom bombasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen, o bu olayı halen irkilerek hatırlamakta. Herşeyden önce, bomba sebebiyle ailesi parçalanmış. Kendisi de bombanın radyoaktif etkilerinden dolayı saçlarının dökülmesini çaresizlikle izlemiş. Halen de sağlıklı bir insan görünümünde değil. Yani bu bomba öyle bir travma yaratmış ki, bunu sadece bilen insanlar normal yaşantılarına devam edebiliyorken, o savaşı yaşamış biri olarak bunun etkilerini ömür boyu taşıyor.

Kurosawa da film boyunca bu durumun üzerine gidiyor zaten. Savaşın yapıldığını bilen torunlar, savaşı ve bombanın yarattığı yıkımı anlamlandırmaya çalışırken, kadın için bu ömrü boyunca uyanamayacağı bir kabusa dönüşmüş. Ayrıca yenilikçi bir yönetmen olduğu biline Akira Kurosawa’nın, ele aldığı karakter ile gelenekçi bir hikaye anlattığı da söylenebilir.

Filmde, konuk oyuncu olarak bulunan Richard Gere’nin yanında Sachiko Murase, Hisashi Igawa, Narumi Kayashima, Tomoko Ötakar ve Mitsunori Isaki yer alıyorlar. Filmin yönetmeni Akira Kurosawa, senaryoya da katkıda bulunmuş.

Akira Kurosawa tüm dünyanın saygısını kazanmış, önemli bir yönetmen. Eğer halen hiçbir filmini izlemediyseniz “Ağustosta Rapsodi”, yönetmenle tanışmak için iyi bir seçenek.

Rhapsody in August | Ağustos’ta Rapsodi Yorumları

Yorum Yok


× dört = 12

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri