Revolver | Tabanca

- 14/02/2010
5,67(3 oy)

Ünlü yönetmen Guy Ritchie’nin 2005 yapımı filmi “Revolver-Tabanca”, Ritchie’nin yeraltı dünyasına odaklandığı filmleri arasındaki en zayıf işi olarak görünüyor.

Guy Ritchie’nin yazıp yönettiği filmde Jason Statham, Ray Liotta, Vincent Pastore, Andre Benjamin, Mark Strong, Terrence Maynard ve Francesca Annis gibi isimler oyuncu kadrosunu oluşturmakta.

Film aslında satranç oyununun temelleri üzerine inşa edilmiş. Bunu, filmde yapılan alıntılardan ve bu alıntıların bağlandığı finalinden anlamak mümkün. Jake Green’in (Jason Statham) Macha (Ray Liotta) adlı illegal işler yürüten ve onun yedi yıl hapiste kalmasına neden olan bir azılı düşmanından intikam almak istemesiyle başlayan filmde Avi (Andre Benjamin) ve Zach (Vincent Pastore) adlı iki tefecinin de bu olaya müdahil olmasıyla yaşananlar konu alınıyor.

Konusuna baktığınızda karşınızda “Lock, Stock and Two Smoking Barrels-Ateşten Kalbe Akıldan Dumana”, “Snatch-Kapışma” veya kısmen etkileyici bir Ritchie filmi sayılabilecek “RocknRolla” tarzı bir yapıt bekleyebilirsiniz ama kazın ayağı öyle değil. Filmde sadece bir iki sahne dışında önemsenecek hiçbir mizahi unsur yok. Üstelik karakterler de ne tam komik ne tam ciddi olabiliyorlar. Belli ki oyuncular da Ritchie’nin ne istediğini tam olarak anlayamamışlar. Diğer Ritchie filmlerine nazaran çok fazla belirsizlik göze çarpıyor. Sürpriz finali de bunca aksaklığı unutturmada yeterli olmuyor. Final kısmında çıkan bazı uzmanların yaptıkları konuşmalar da, filmde hiç görünmeyen Sam Gold karakterinin havada kalmasını engelleyemiyor ayrıca insan ister istemez Ritchie’nin neden felsefi sulara girdiğini merak ediyor.

Fakat bütün bunların yanında alt metinleri oldukça iyi doldurmuş Ritchie. Oyuncuların performansları da görülmeye değer.

Özetlersek: Madonna ile evlenerek hiç olmadık sinemasal hatalar yapan Ritchie’nin bu filmi, kariyerindeki zayıf halkalardan birini teşkil ediyor. Ayrıca onun kendine özgü ışıltısından da iz taşımıyor.

Revolver | Tabanca Yorumları

Yorum Yok


2 + = dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri