Reservoir Dogs | Rezervuar Köpekleri

- 03/10/2011
8,33(6 oy)

Son dönemin baş tacı edilen yönetmenlerinden Quentin Tarantino’nun ilk filmi olan “Reservoir Dogs-Rezervuar Köpekleri”nde senaryo da Tarantino’ya ait ve Tarantino’nun daha sonraki filmlerine hakim olacak uzun diyalogların işaretlerini filmde görmek mümkün.

Filmde bir soygun için toplanan bir ekibi görüyoruz. Bir patron tarafından oluşturulan ekipte kimse birbirinin adlarını bilmiyor. Hepsi “Bay Pembe” gibi renk isimlerinden oluşan mahlaslara sahip. Güvenlik için isimlerini gizli tutan ekip soygun günü geldiğinde polis baskınına maruz kalıyor ve kalanlar, içlerinde bir köstebek olup olmadığını anlamak için bir muhasebeye girişiyor…

Filmde söz konusu soygunu tüm detaylarıyla göremiyoruz. Sadece bazı geri dönüş anları esnasında söz konusu karakterin bakış açısıyla yaşananları gözlemliyoruz. Filmin numarası köstebeğin kim olduğu da değil. Filmin ortalarına dahi gelmeden bir polis olup olmadığını öğreniyoruz. Tarantino yine farklı diyalogların hüküm sürdüğü bir film yapmış fakat zaten kısa olan süresini de büyük ölçüde hikayedeki geri dönüşlerle harcamış. Üstelik burada gördüklerimiz de zaten yeterince basit olan soygun planının oluşumundan başka bir şey değil. Yine Tarantino’ya has tuhaf karakterleri görüyoruz ve şık bir final izliyoruz fakat tüm bunların parlaklığı da o yıllarda kalmış gibi görünüyor. Dolayısıyla günümüzde filmin “Tarantino’nun ilk filmi” olması dışında önemli bir referans taşımadığını belirtmek gerek. Yine de hatırı sayılır bir kısmının tek mekanda geçmesiyle ve güçlü oyuncu kadrosuyla filmin artı puan topladığını hatırlatalım.

Filmde Harvey Keitel, Michael Madsen, Tim Roth, Steve Buscemi, Chris Penn ve Lawrance Tierney gibi isimler yer alırken Tarantino’yu da küçük bir rolde görüyoruz.

Reservoir Dogs | Rezervuar Köpekleri Yorumları

Yorum Yok


8 − = sıfır

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri