Repo Men

- 28/08/2012
7,00(1 oy)

 “Repo Men”i bir “bilimkurgu” sıfatıyla eleştirmek doğru sayılmaz. “Repo Men”de çok geniş ve kademe kademe su yüzüne çıkan bir alt metin de var.

 

Yakın bir gelecekte geçen filmde organ nakli tarihe karışmış. Organları belirli bir ücret karşılığında insanlara satan “Birlik” adında bir şirket var. Üstelik bu yakın gelecekte pek çok olumsuz durum da mevcut. Mesela yasalar gücü olan zenginlere yarayacak şekilde düzenlenmiş. Parası olmayanın sağlık ve yaşam hakkı da yok. Çalışanlar yıllarca üstün bir çabayla hizmet ettikleri şirketleri karşısında “işe yaramaz” duruma geldikleri zaman, muhtemelen hiçbir sendikal hakları olmadığından ve yasalar da büyük şirketlerin uygulamalarına göz yumacak şekilde düzenlendiğinden, kendilerini birden bire “av” olarak bulabiliyorlar. Evet işte böyle karanlık bir “yakın gelecek” tablosu çiziyor film.

 

Hollywood “Geleceğe Dönüş”ün öngörüsüzlüğünden ders almış olacak ki artık abartılı gelecek tasvirleri izlemiyoruz perdede, gelişen teknolojiye rağmen. “Repo Men” de işin bilimkurgu kısmının üzerine, ilintili olduğu konu aracılığıyla gitmeyi tercih ediyor. Dediğimiz gibi yapay organların üretilebildiği bir gelecekte organ nakli tarihe karışmış durumda. İnsanlar büyük bir şirketin tekelinde olan yapay organ için, külfetli sözleşmelere imza atmaktalar. Paralarını ödeyemeyenlerin, televizyon reklamlarında gösterilenin aksine, gerçekte çekinmeden adam öldüren kişiler tarafından organları geri alınıyor.

 

Herhalde bir kapitalist düzen eleştirisiyle, konusunun önüne geçmeyi başaran nadir filmlerden biridir “Repo Men”. Bunu ise şirkette “sökücü” olarak çalışan birinin bir iş kazası sonucu yapay kalple yaşamak zorunda kalmasıyla anlatıyor. Bu sökücünün ödemeyi yapması için gereken tek şey mesleğine devam etmesi ama artık kendi de “onlardan biri” olduğu için yıllardır hizmet ettiği şirketinin bir avı haline gelmiş durumda.

 

Efsane bir bilimkurgu filminin müthiş finaline çok benzeyen cesur sonu ile (filmin adını zikredersem, izleyenler doğrudan “Repo Men”in de finalini öğrenmiş olacaklar) film bilimkurgu türünün üst seviyelerine yükseliyor. Son on yılda görebileceğiniz en iyi bilimkurgulardan biri desek, herhalde abartmış olmayız.

 

Miguel Sapochnik’in yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Jude Law, Forest Whitaker, Alice Braga, Liev Schreiber ve Carice van Houten var.

 

Repo Men Yorumları

Yorum Yok


iki + = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri