Red

- 04/11/2010
5,56(9 oy)

Önceki aylarda oyuncu kadrosuyla dikkat çekeceği şeklinde haberler çıksa de “Red” “yıldız sisteminin” kullanma tarihini doldurduğunu teyit edercesine daha çok çizgi roman uyarlaması sıfatını taşımasıyla adından söz ettirdi. Zaten filmin başrollerinde bu dört usta isim yok, içlerinden yalnızca Bruce Willis var! Morgan Freeman konuk oyuncu örneğin. Zaten Willis’in oynadığı Moses karakteri de kendine hemen genç bir partner ayarlayıveriyor. Aslında mecbur kalıyor diyebiliriz. Moses evine saldıran ajanların neden bunu seçtiklerini çözmeye çalışıyor. Kendisi de eski bir CIA ajanı. Bu yüzden eski dostları ile temasa geçip kendisine yapılan saldırının içyüzünü ortaya çıkarmaya niyet ediyor. Moses’ın bu çabası esnasında film de bilinçli bir şekilde sürekli bir kendine hafife alma işine girişiyor. Silahların patladığı her aksiyon sahnesinde mizahi bir hava seziliyor. Bir anda ortada çeşitli isimler dolaşırken ve komplo teorileri dönebilecekken araya giren bir iki hafif diyalog veya aksiyon sahnesi izleyiciye fazla ciddi bir yapımla karşı karşıya olmadığı gerçeğini hatırlatıyor. Bu açıdan filmin Clive Owen’ın rol aldığı “Shoot ‘em Up” filmi ile oldukça benzer bir üslup taşıdığını söyleyebiliriz.

Neyse ki filmin aksiyonu, bir güldürü üslubu taşısa da oldukça tatmin edici. Akılcı diyaloglara veya zekice espirilere rastlamak mümkün değil. Sadece filmin genel anlamda taşıdığı atmosfer mizahi bir havada.

Filmde Bruce Willis’e zaman zaman eşlik eden isimler John Malkovich, Helen Mirren ve Morgan Freeman oluyorlar. Brian Cox, Karl Urban, Mary Louise Parker, Julian McMahon ve Richard Dreyfuss da diğer isimler. Filmin yönetmeni Robert Schwentke.

Red Yorumları

1 Yorum


+ 6 = yedi

  • okuyucu 7 Kasım 2010 12:27

    Yazıda adı geçen “Hepsini Vur”da Clive Owen oynamaktadır. Yanlışlık olmuş :)

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri