Red State | Şeytanın İni

- 04/04/2012
6,50(2 oy)

“Red State/Şeytanın İni”nin en belirgin özelliği değişken senaryosu. Filmin o kadar yörünge değiştiren bir yapısı var ki, bu durum benzerleri arasından sıyrılmasını ve karakteristik özellikler taşımasını sağlıyor. Konuyu biraz daha açalım.

Başlangıçta, aynı anda aynı kadınla birlikte olmak için bir buluşma yerine giden üç lise öğrencisini izliyoruz ki bu başlangıç, yani gayrımeşru ilişkiye girmek isterken cezalandırılan şehvet düşkünü gençler, bize korku türünün en eski yapıtlarını anımsatıyor ve film hakkında umutlanmamamıza sebep oluyor. Lakin bundan sonrası biraz değişik. Aşırı muhafazakar bir kilisenin hazırladığı bir tuzağa düşen bu gençler, kendilerine birden neo-nazilerin bile yakın durmaktan imtina ettikleri bir grup aşırı muhafazakarın kurbanı olarak buluyorlar. Kilisenin içinde geçen ve uzunca bir monologun yer aldığı bu bölüm bizlere bir nebze Frank Darabont’un “The Mist” filmini hatırlatıyor. Hikayenin gidişiyle ilgili buradan sonra ipucu vermeyelim fakat film bu yapıdan çıkıp Robert Rodriguez filmlerinden tanıdığımız bir şiddet-aksiyon zırhı giyiyor ve finalinde ise çıkış noktasıyla ilgisiz bir yere varıyor. Baştaki çocukların hikayesi unutuluyor ve asıl konu başka bir mesele haline geliyor.

Bu değişken yapıyı sevmek veya sevmemek sizin elinizde. Hatta film belki çok enteresan da gelmeyebilir toplamına bakıldığında. Fakat vakit ayırmaya değer bir film olduğunu da pekala söyleyebiliriz. Yine de çoğu eleştirmen tarafından beğenilen filmin izleyicilerce pek tutulmadığını da hatırlatalım.

Filmin yönetmeni Kevin Smith. Oyuncu kadrosunda birkaç tanıdık isim de var. John Goodman, Melisa Leo, Michael Parks, Michael Angarano, Nicholas Braun ve Kaylee DeFer oyuncu kadrosunun bir kısmı.

Red State | Şeytanın İni Yorumları

Yorum Yok


altı × 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri