Red Riding Hood – Kız ve Kurt

- 30/07/2012
10,00(5 oy)

“Kız ve Kurt”un gözden düşmesine sebep olabilecek pek çok unsur mevcut. Mesela en başından filmde kullanılan mekanın fazla küçük ve yapay olması bunlardan biri. Ya da son yıllarda gördüğümüz vampir – kurt adam temalı hikayelerden hiçbir üstünlüğünün olmaması da “Kız ve Kurt”u sıradanlık bataklığına saplıyor. Veya filmdeki Valerie’nin nedensiz yere “Kırmızı Başlıklı Kız”la arasında kurulan bağ da gözünüze batabilir. Şahsen benim takıldığım nokta ise kurt adamın, kurt formundayken Valerie’nin yanına gelip: “Gel gidelim buralardan.” Şeklinde bir konuşma yapması oldu. Evet aynen anlattığım gibi kurt, kırmızılar giyinen Valerie’nin yanına gelip seni tanıyorum, benimle gel tarzında cümleler sarf ediyor akıcı bir İngilizce ile.

 Ne yazık ki “Kız ve Kurt” dediğimiz gibi son dönemin popüler türü olan kurt adam hikayesine orijinal hiçbir şey eklemiyor. Film vizyona girdiğinde ise beklendiği gibi “Kesinlikle ‘Alacakaranlık’tan daha iyi.” yorumlarıyla parlatılmıştı ki bunu söylemek güç. Üstelik “Alacakaranlık” serisini kimsenin başyapıt kabul ettiği de yok. Bir film ortaya çıktığında neden aynı tarzdaki en gözdesiyle karşılaştırılıp daha üstün olduğu söylenir, o da ayrı bir mesele.

 Yine de filmi ayakta tutan birkaç şey mevcut. Mesela meşhur kurt adamın köyden biri olması, onun kim olduğuyla ilgili gizem, filmi son dakikasına kadar başarıyla getiriyor. Hatta onca ipucuna rağmen kurt adamın kim olduğunu anladığınızda, doğru tahmin yapmadıysanız eğer hayıflanmanız mümkün. Onun dışında, sıradan görünen güzel bir kızın peşinden koşan iki ultra yakışıklı erkek meselesinden sıkıldıysanız eğer, geriye izleyecek pek bir şey de kalmıyor.

 Filmin yönetmeni Catherine Hardwicke. Oyuncu kadrosunda Amanda Seyfried, Lukas Haas, Billy Burke, Julie Christie ve Gary Oldman var.

Red Riding Hood – Kız ve Kurt Yorumları

1 Yorum


− üç = 1

  • ışık 6 Temmuz 2013 18:25

    benım tek favori filmim aşıgım bu filme de peter’e de

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri