Real Steel – Çelik Yumruklar

- 30/07/2012
6,50(2 oy)

Oldukça sıradan bir açılış yapan “Real Steel – Çelik Yumruklar” ilk başta filmi izlemeye başladığınız için sizi pişman edebilir. Lakin sonradan değindiği konular duygusal ve etkileyici.

 Film yakın gelecekte, insan boksunun sona erdiği, onun yerine teknoloji harikası robotların dövüştürüldüğü bir zamanda geçiyor. Eski bir boksör olan Charlie, yıllardır görüşmediği oğluyla birlikte zorunlu bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta “modası geçmiş” bir robotla herkesin unuttuğu insan faktörü bir araya gelince tahminlerinden daha büyük başarıların kapısını aralıyorlar.

 Film aynı kalıpları aynı şekilde anlatan bir Hollywood yapımı olsa da kendinden beklenmeyecek derecede etkileyici şeyler de söylüyor. Mesela robot dövüşlerinde insan faktörünün tamamen devre dışı bırakılması karşısında baba – oğul iş birliği kurarak bu faktörün etkisini hatırlatıyorlar. Sadece güçlü olanın ayakta kalabildiği, yani parası olanın piyasaya hakim olduğu bir düzende geçiyor bu dövüşler. İkili de bir şekilde bu düzene başkaldırıyor. Ayrıca dokunaklı bir baba – oğul ilişkisi de izliyoruz. Filmin finalinde geldiği nokta da bütün meselenin insanlarla ilgili olduğu. İkilinin robota bir süre sonra bir metal yığınından farklı gözle bakması da klasik ama inandırıcı bir tutumla aktarılıyor.

 Robot tasarımlarında da aşırıya kaçılmadığı gözleniyor. Ayrıca abartılı bir gelecek betimlemesinden de uzak durulması filmin pozitif yanlarından. Nispeten ucu açık final de bir devam yapımın işaret ediyor ki herhangi bir proje ertelemesi olmazsa devam filmi yolda.

 Kısacası “Real Steel” hem hoş vakit geçirilebilecek hem de etkileyici bir yapım.

 Filmin başrollerinde “serseri baba” rolüne pek gitmese de elinden geleni yapan Hugh Jackman ve oğlu rolünde Dakota Goyo var. Lost’tan hatırlayabileceğimiz Evangeline Lilly, Kevin Durand, James Rebhorn ve Hope Davis de diğer oyuncular. Filmin yönetmeni Shawn Levy.

Real Steel – Çelik Yumruklar Yorumları

Yorum Yok


8 + dört =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri