Rashomon

- 10/08/2011
5,50(2 oy)

Akira Kurosawa’nın 1950 tarihli klasiği “Rashomon”,yönetmenin diğer filmlerine nazaran daha hayalci bir dünyada geçiyor. Filmin başlangıcında yoğun yağmur nedeniyle korunaklı bir mekanda bir nevi mahsur kalan üç alakasız insan görüyoruz. Bu üçlüden, bölgenin adı olan Rashomon’da tam bir kaosun hüküm sürdüğü bilgisini duyuyoruz. Öyle ki etrafta çeşitli sebeplerden ölen ve sokakta dahi rastlanabilecek bir sürü insan var. Bu üç adamın birbirlerinden çok farklı yapılara ve düşüncelere sahip oldukları da kolaylıkla anlaşılıyor. Birbirlerinden farklı şeyler gördükleri de. Burada sözü geçen bir cinayetin ardından soluğu bir mahkemede alıyoruz fakat mahkeme pek bildiğimiz mahkemelerden değil. Buradan itibaren de hikaye masalsı bir kalıba oturmaya başlıyor zaten. Olayın geçtiği yerin sanki bu dünyada olmadığı hissi yayılıyor ve hikaye deyim yerindeyse çaktırmadan başka bir boyuttaymış gibi yörünge değiştiriyor.

İşlenen bir cinayet üzerine oluşturulan ve hakimin dahi bir an bile görünmediği mahkemede cinayetin ayrıntıları su yüzüne çıktıkça ilk kısımlarda oluşan birkaç küçük boşluk giderilir gibi oluyor fakat bu sefer de mahkemede birbirinden farklı hikayeler dinlemeye başlıyoruz. Çeşitlilik yaratmak adına bir ölüyü dahi konuşurken bulunca ister istemez filmin varla yok arasında olan gerçekçiliği de etkisini tamamen yitiriyor. Ama filmin masalsı anlatımına uyması ve hikayeye farklı bir boyut katması açısından bu hamle bile hoş karşılanabilir.

Anlatılan hikayelerin belirsizliğinden dolayı netice de bir bilinmezliğe saplanıp kalıyor. Bu finalden, insanların yalancı ve güvenilmez varlıklar olduğu sonucu çıksa da son anda bir umut mesajı da izliyoruz.

“Rashomon” diğer klasiklere oranla izlenilmesi ve bağlanması çok daha kolay bir yapım. Bu yüzden klasiklere meraklı olmamak filme kayıtsız kalmak için geçerli bir neden değil. Filmin kötü adamı Tajomaru’nun yersiz ve abartılı kahkahalarını itici bulmak mümkün. Onun dışında tüm oyunculukların geçer not aldığını da belirtebiliriz.

Filmin oyuncu kadrosunda Toshiro Mifune, Machiko Kyo, Masayuki Mori, Takashi Shimura ve Fumiko Honma isimleri yer alıyor. Filmin yönetmeni ise efsane isim Akira Kurosawa.

 

Rashomon Yorumları

1 Yorum


üç + = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri