Rango

- 12/02/2012
8,22(9 oy)

Vizyona girdiğinde kimilerince “yetişkin animasyonu” olarak adlandırılan “Rango”nun bu hitabı hak ettiği bir iki niteliği var. Mesela çoğu animasyonda çizimler yapılırken bilindiği gibi “sevimlilik” kıstası ele alınır. Fakat bir çölün ortasında susuzluk yaşayan bir kasabanın canlıları da beklenildiği gibi şirin varlıklar değil. Faresinden kertenkelesine kadar tüm yaşayanlar bir nebze antipatiklik bile barındırıyor. Bunun yanında yine normal animasyonlarda göremeyeceğimiz bir iki duruma da rastlıyoruz fakat “Rango”nun farkı burada tıkanıp kalıyor. Konusu ise bir “Up” veya “Vol-i” kadar yetişkinlere hitap edemiyor. Yani “Rango”nun farkı, gösterdiği canlıların yapısıyla sınırlı kalıyor.

Yine de ilgi çeken “Rango”yu karakter çatışmasını ön plana çıkarması sebebiyle de övebiliriz. Çoğu animasyonda çeşit olsun diye konulan bir keşif hikayesi, “Rango”da kendisine daha çok yer buluyor. İlk defa düştüğü çöl hayatında uydurduğu hikayelerle güven kazanıp kendisini türlü maceralarda bulan “Rango” yine finalinde tavan yapsa da gelişimini tüm hikayeye yarayacak şekilde yayıyor.

Filmin orijinal seslendirme kadrosunda Johnny Depp dikkat çekiyor. Isla Fisher, Abigail Breslin, Alfred Molina, Bill Nighy ve Ray Winstone da diğer dikkat çeken isimler. Bir animasyona göre mütevazı bir seslendirme kadrosu olduğu söylenebilir. Filmin yönetmeni ise ilk üç “Karayip Korsanları” filmlerinden hatırlanabilecek Gore Verbinski.

Rango Yorumları

Yorum Yok


6 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri