Rabbit Hole | Mutluluğun Peşinde

- 18/10/2011
6,33(3 oy)

Anlatım tarzları olarak filmleri ikiye ayırmaya kalksak, tabii ki normalde bundan daha fazla çeşit mevcut, bir yanda görselliğe hitab eden bir anlatım tarzından bahsederken diğer yandan derdini durum yoluyla anlatıp belirli bir duyguyu ön plana çıkaran bir stilden söz etmek mümkün.

İşte basit bir tabirle “Rabbit Hole” bu ikinci klasmanda yerini alıyor. Çocuklarını kaybeden Becca ve Howie çiftinin hikayesini daha çok Becca üzerinden seyrediyoruz. Çocukları henüz 4 yaşındayken, filmin hikayesine göre 8 ay önce trafik kazasında ölmüş. Tabii ki beklenebileceği üzere çift halen olayın şokunu atlatabilmiş değil. Terapilere katılıp acılarını paylaşmayı bile tam olarak beceremiyorlar. Aslında çiftin asıl derdini film çok iyi anlatmış. Evlat acısı geçebilecek, etkisi azalabilecek bir şey değil ve bu durum var olduğu sürece, yani yaşamaya devam ettikleri her anda, her dakikada bunu hissediyorlar. Çevrelerinden gelen tuhaf bakış açısı ve sürekli bir acıma durumu veya en basitinden yolda gördükleri bir çocuk, evin içinde dolaşırken karşılaştıkları bir oda, çiftin cinsel hayatlarının yok olması kısacası her şey, bir şekilde kaybettikleri çocuklarını, bir saniye bile durmaksızın hatırlatıyor onlara. İşte film de bu duygunun üzerine gidiyor; bu acı tecrübenin her saniye taşınmasının yükünden dem vuruyor. Sonuçta ortada çok heyecanlı, sürükleyici bir senaryo yok. Hatta kimi zaman kasvetiyle bile izleyiciyi boğuyor. Kaldı ki bu “çocuklarını kaybeden çift” tablosu bazı televizyon dizilerinde bile yan unsurlar olarak boy göstermiş bir hadise. Lakin film tüm gücünü buna ayırıp, “Esaretin Bedeli”nde yapılan esaret vurgusunu ya da “Güneşli Pazartesiler”de yapılan işsizlik durumunun ağırlığını, burada evlat acısını ön plana çıkararak anlatıyor ve bu alanda bir boşluğu ustalıkla kapatıyor.

Bazı kusurlara da değinelim. Öncelikle film Becca ve Howie çiftinden Becca’ya doğru bir ağırlık merkezi oluşturuyor. Howie sanki biraz daha geri planda kalmış durumda. Üstelik böyle anlaşılmasa da film neredeyse Howie’yi, bu olayı geride bırakmak istediği için duyarsız biri gibi gösteriyor bazı anlarda. Becca’nın çocuğuna çarpan arabayı kullanan gençle kurduğu irtibat yine biraz anlamsız gibi. Ayrıca Howie’nin terapide tanıştığı ve kocası tarafından terk edilen bir kadınla girdiği münasebet, çeşitli yorumlarda değinildiği gibi çok fazla yer kaplamıyor ve derinleşmiyor da. Yine de bunun filmin sonlarında kendisini gösteren duygu yoğunluğuna hizmet ettiğini belirtelim.

Filmin başrollerinde Nicole Kidman ve Aaron Eckhart var. Dianne West, Sandra Oh, Tammy Blanchard ve Giancarlo Esposito diğer dikkat çeken isimler. 

Rabbit Hole | Mutluluğun Peşinde Yorumları

Yorum Yok


− iki = 4

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri