">
">

Quills | Düşlerin Efendisi

- 30/12/2009
4,00(2 oy)

18. Yüzyılda Marquis De Sade adlı yazarın hikayesini anlatan film, hikayesinin izleyiciyi içine çeken yapısı ve işlediği insani duyguları yansıtmadaki başarısıyla, son yıllarda eşine pek rastlayamadığımız oldukça iyi bir dram.

“Quills-Düşlerin Efendisi”nde hikayenin baş kahramanı zaten tek başına bile ilgi çekici. Zira Marquis De Sade, sadizmin öncüsü kabul edilmekte. Fakat bu duruma rağmen yönetmen Philip Kaufman, De Sade’a hiç önyargılı yaklaşmamayı beceriyor. Öyküde De Sade (Geoffrey Rush) bir akıl hastanesinde tutuluyor. Bunun sebebi de De Sade’ın erotik kitaplar kaleme alması. Tüm engellere rağmen De Sade, kendisine tutkun olan hastane bakıcısı Madeleine (Kate Winslet) yardımıyla kitaplarını dış dünyaya ulaştırabiliyor. Kitapları oldukça fazla erotizm içermekte. Üstelik De Sade kalemini iyi kullanan biri ve erotik hikayelerinde kilise mensuplarını kullanmaktan bile çekinmiyor. Etkili anlatım diliyle, halktan birçok kişiyi de kendine çekmekte. Kilise tarafından tabu olarak kabul edilen bazı “insani duyguları” uyandıran kitaplar yazıyor kısacası. Hatta yazıları şehvet duygusunu öyle bir kamçılıyor ki, kilisede yetişmiş biri bile, önce cinselliği keşfediyor, sonra da onu doyasıya yaşayabilmek için dönemin tüm ahlak kurallarını hiçe sayıyor. Hükümet de, De Sade akıl hastanesinde olmasına rağmen etkinliğini yitirmeyince, hastane idaresinin başına Rahip Coulmier’i (Joaquin Phoenix) kontrol etmesi için Dr. Royer Collard’ı (Michael Caine) geçiriyor. Bundan sonra da De Sade ile hastane yönetimi arasında psikolojik bir savaş başlıyor. Özellikle, sıradan bir konuşması bile edebi bir dille olan De Sade’a yazı yazma yasağı geldiğinde De sade, bu yasağı delmek için elinden geleni ardına koymuyor…

Film, kalitesine yakışan bir oyuncu kadrosuna sahip: Geoffrey Rush, Joaquin Phoenix, Kate Winslet ve Michael Caine. “Quills”in en ilginç yönü, yukarıda da değindiğim gibi De Sade’ı vahşi bir insan gibi değil de “günümüzde pek üzerine gidilemeyecek aykırılıkta biri” olarak lanse etmesi. Tamam, bir yandan Dr. Royer-Collard’ın ağzından, geçmişteki kanlı vukuatlarını işitiyoruz fakat bunun dışında De Sade’ı sadece kitap yazmak gibi insani bir eylem için “başındakilerle” boğuşurken görüyoruz. Bununla beraber, filmin, bu hikayeyi ve karakterlerini çok iyi değerlendirdiğini de ekleyebiliriz. Ve -kısmen tahmin edilebilen- çarpıcı finali de yerinde olmuş gözüküyor. Ayrıca izleyicinin de De Sade’dan etkilenmesini istemiş sanki yönetmen Philip Kaufman. Bunun için de epey uğraş vermiş sanırım.

Kısacası “Quills”, tarihi bir olayı ve o dönemi işleyişi sayesinde, benzerlerinden kolaylıkla sıyrılan birinci sınıf bir yapım.

Quills | Düşlerin Efendisi Yorumları

Yorum Yok


iki × 5 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri