Pulse

- 24/07/2010
7,80(5 oy)

Hiç kuşkusuz Wes Craven sinema sanatına, özellikle korku türüne muazzam derecede katkı yapmış biri. Bazı filmleri halen klasikler mertebesinde bulunuyor. Mesela “Merdiven Altındakiler”, eşine az rastlanır derecede başarılı bir gerilimdir.  “Scream” serisinde yakaladığı başarı da göz ardı edilemez elbette.Ama şu da var ki; Craven yüzünden pek çok kişi korku türünden uzak duruyor. Üstelik Craven’ın son yıllarda yaptığı da eski tarz sinemadan, yani modası geçmiş korku öğelerinden pek uzak değil. “Pulse”da Craven yönetmen değil. Senaryo yazarlarından biri. Fakat filmde kendini o kadar çok hissettiriyor ki filme sempatiyle bakmak neredeyse imkansız hale geliyor.

“Pulse”un çıkış noktası zaten pek sağlam temelli değil. Filmde söz konusu olan, cep telefonlarından, bilgisayardan veya benzeri cihazlardan insanları etkisine altına alıp, onları intihara sürükleyen bazı varlıklar. Bu sebeple daha başlangıcında filmin absürd bir konu üzerinden yürümeye çalıştığı görülüyor. Bu fikirle belki yedi yaşındaki bir çocuğu korkutabilirsiniz fakat yetişkin izleyicinin bu fikri inandırıcı bulması oldukça güç. Zaten film, insanı germeye uğraşmıyor veya izleyiciyi rahatsız etmeye çabalamıyor yalnızca “böö” efektleriyle izleyiciyi olduğu yerden sıçratmaya çalışıyor. Bunun ne kadar eski ve bayat bir numara olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Burada izleyiciyi korkutmaya çalışan varlıklar da oldukça teknolojik! Bir görüntü şeklinde hareket ediyorlar. Kısacası filmin korkutucu olması gereken öğeleri, neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Bu olumsuzluklarına rağmen, ilk 50-60 dakikasını boş geçiren film, son on beş dakikalık bölümünde bir toparlanmaya girmeye başlıyor. Fakat “ana karakterler ölmez” düsturundan biraz olsun kopmayan yapım, bu sebeple burada da çeşitli basitliklere sığınıyor. Yine de finalinin kısmen karamsarlık taşıdığını söyleyebiliriz.

Filmde Kristen Bell, efsane bir dizi iken gittikçe rezilleşen yapım “Lost”un Boone karakteri olarak hatırlanabilecek Ian Somerhalder, Rick Gonzalez, Kel O’Neill, Zach Grenier ve Samm Levine gibi oyuncular yer alıyor. Filmin yönetmeni Jim Sonzero.

Özet olarak film ne olursa olsun korku türünü sevenlere hitap ediyor yapım. Yenilik arıyorsanız, filmde aradığınız şey yok.

Pulse Yorumları

1 Yorum


× iki = 14

  • Malinda Chamberland 29 Şubat 2012 0:16

    Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri