"> ">

Public Enemies | Halk Düşmanları

- 22/07/2009
6,71(7 oy)

Michael Mann “Halk Düşmanları”nda daha önceki birçok filminde olduğu gibi (Heat, Collateral örnek verilebilir) yönetmenlik adına yine çok iyi bir iş çıkarmış. Ama sanki, artık hikayelerinde “farklı” karakterlerin portrelerini çizme vakti de gelmiş görünüyor.

Michael Mann, hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin beğenisini toplayan sayılı yönetmenlerden biri. Ben de bir izleyici olarak Mann’in filmlerinin büyük bir kısmını ve yönetmenlik tarzını çok beğenmekteyim. Zaten benim görüşüme göre yaşayan en büyük yönetmen Mann’dir. Bu sebeple “Halk Düşmanları”nın vizyona girmesini büyük bir sabırsızlıkla bekledim ve ilk fırsatta filmi izledim.

“Halk Düşmanları” Mann’in önceki filmlerinde olduğu gibi zıt iki karakterin üzerine kurulmuş bir öykü barındırıyor. O yüzden hikayenin gidişatı, hikayedeki inişler çıkışlar, aşağı yukarı diğer Mann filmleriyle aynı. Michael Mann de tarzı olan bir hikaye üzerinden, yönetmenlikte geldiği nokta konusunda adeta gövde gösterisi yapıyor. Fakat “Collateral”dan itibaren çokça kullandığı el kamerasıyla yapılan çekimler, filmin bazı yerlerinde eğreti durmuş gözüküyor ve belki de “Collateral”da seyirciyi hikayeye bağlayan bu yöntem, burada izleyicinin hikayenin dışında kalmasına sebebiyet veriyor. Ama filmin geri kalan kısmındaki başarısı, bu aksaklığı unutturmaya yetiyor.

Yönetmenlik olarak başarısı ortada fakat senaryoda ne kadar çarpıcı bir öykü bulunduğu tartışılabilir. Anlatılan hikaye belki Mann’in kalıplarına uyuyor� lakin bu haliyle ne kadar sıradışı bir senaryonun karşımızda durduğu da tartışılabilir. Belki onu Michael Mann yapan bu kalıplardır ama yönetmenlikte kendini sürekli geliştiren birinin, kendi sinema tarzından� ödün vermek pahasına, hikaye kurgusunda değişime gidip gitmeyeceği de tartışılabilir. Öyle zannediyorum ki izleyicilerin bir kısmının filmi pek matah bulmamasının altında yatan sebep de bu. “Miami Vice” için de(Mann’in bir önceki filmi) izleyicilerden benzer tepkiler gelmişti çünkü.

Sonuç olarak “Halk Düşmanları” ilgiyi fazlasıyla hak eden bir film. Filmi muhteşem bulmayan bir izleyicinin� dahi sinema salonundan pişman ayrılmayacağını düşünüyorum. En azından “Melvin Purvis” karakterini canlandıran Christian Bale’in performansı bile filmi izlenir kılmaya yetiyor. Aynı zamanda çok çarpıcı bir finali bulunmakta.

[imdb]1152836[/imdb]

Public Enemies | Halk Düşmanları Yorumları

Yorum Yok


üç − = 2

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri