Prince of Persia: The Sands of Time | Pers Prensi: Zamanın Kumları

- 29/06/2011
8,64(11 oy)

Bunca fantastik öğeyi bir araya getirip kendi içinde tutarlı bir filme imza atmak oldukça zor fakat “Pers Prensi: Zamanın Kumları-Prince of Persia: The Sands of Time” daha en başından yol haritasını oldukça iyi çiziyor. Henüz ilk anlarda bile filmin bir bilgisayar oyunundan uyarlanma olduğu hissine kapılmak mümkün. Nasıl ki bazı bilgisayar oyunları bağımlılık yaratabiliyor, film de buna benzer bir şekilde seyircisini kendine bağlıyor. Üstelik film izleyicisini içine çekerken temkinli davranıyor ve başlangıçta bu atmosfere alışabilmesi için ona bir miktar da süre tanıyor. Bu sayede “Resident Evil”in ilk filmi gibi komik olmaktan (bence!) kurtuluyor. Kimi zaman bu oyun-gerçek ilişkisinde bir dengesizlik göze çarpıyor fakat hikayenin parça parça ilerleyen ve hiç de basit olmayan yapısı da bu kusuru örtüyor.

Filmin esas meselesi çok önemli bir güce sahip olan bir hançerle ilgili. Bir taraf onu korumaya çalışırken bir taraf da amaçlarına ulaşabilmek için hançeri ele geçirmeye çalışıyor. Bu mücadele sırasında çeşitli farklı varlıklar görüyoruz fakat hikaye belirli bir temaya dayandığından ve gözle görülür bir altyapısı olduğundan bu varlıklar gülünç olmuyor ve film kendi içinde bir politik bütünlük dahi yakalıyor. Yani “Gece Nöbeti” gibi tutarsızlık kol gezmiyor öyküde. Ayrıca yaratılan atmosfer de izleyiciyi derinliklere çekmeyi başarıyor.

Tüm bunların yanında bazı kusurlar da var elbette. Mesela Tamina ile Dastan arasındaki bazı diyalogların fazla modern olması, filmi masalsı havasından biraz çıkarıyor. Onun dışında klişe dostluklar yaşanıyor filmde fakat bu ilişkiler dahi “çok gerekliymiş” hissiyatı uyandırarak göze batmıyor. Yani film popüler sinemanın belki sıradanlaşan tüm bağlarına bağlı ama bunlar olmasa bir şeyler eksik kalırmış gibi görünüyor. Sonuç olarak “popüler sinema” gözüyle bakabilirsiniz fakat önümüzde duran “Mumya”nın 1. filminden beri çekilmiş aynı tarzda en iyi film. Hatta “Mumya”dan daha iyi demek bile mümkün.

Filmin yönetmeni Mike Newell. Jake Gyllenhaal, Ben Kingsley, Gemma Arterton, Alfred Molina, Richard Kolye ve Ronald Pickup filmde yer alan oyunculardan bazıları.

Prince of Persia: The Sands of Time | Pers Prensi: Zamanın Kumları Yorumları

1 Yorum


+ 8 = dokuz

  • wural 30 Ekim 2011 0:13

    Arkadas harbı fiLm yapmslar

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri