Perfect Sense | Yeryüzündeki Son Aşk

- 08/10/2011
6,25(4 oy)

Bilimkurgu türünün yeniden revaçta olduğu son aylarda “Perfect Sense – Yeryüzündeki Son Aşk” romantik-drama süslü bir bilimkurgu fakat filmin kurgusal yönü çeşitli teknolojik terimlere değil de daha insani duygulara yaslı.

“Perfect Sense”in açılışı oldukça dingin ve filmin geleceği için pek umut verici olmuyor. Fakat filmin bir süre sonra, daha ilk kareden kurduğu basık atmosferi lehine çevirdiğini görüyoruz. Sanki sürekli kapalı hava, yağan yağmur kötü bir şeylerin habercisi gibi duruyor. Bir müddet sonra da beklenen felaket geliyor ve tüm dünyada duyuları etkileyen, salgın olup olmadığı bir türlü anlaşılmayan bir hastalık peydah oluyor. Hastalığın vahameti insanların koku almalarını engellemesi. Bir yandan tüm dünyadan benzer vakaları, edebi bir anlatıcı eşliğinde izliyoruz bir yandan da filmin esas oğlanı ve kızı Michael ve Susan’ın ilişkilerini görüyoruz. Michael ve Susan’ın ilişkileri pek duygusallık içermiyor. Gereksiz yere bolca çıplaklığa şahit olduğumuz bu sahnelerde aslında Michael ve Susan birbirlerini delicesine seviyor değiller gibi. Belki de filmin kasvetli ortamı bu duyguları geri planda bırakıyordur, bilemiyorum. Aşçı olan Michael, insanların duyularının kaybolmasıyla işini ayakta tutamıyor. Doktor olan Susan ise hastalığın seyrini izlediği halde bir şey yapamamaktan muzdarip. Susan doktor olmasına rağmen hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşamıyoruz. Hem bu açıdan hem de kurduğu atmosferden, filmi Alfonso Cuaron’un “Children of Men”ine benzetmek mümkün.

Hastalık bir süre sonra yayılıyor ve koku alma hissinin kaybolmasının ardından insanlar tat alma ve duyma yetilerini de kaybetmeye başlıyorlar. Tüm bunlar ise yavaş yavaş önlenemez sonun geldiğinin habercisi oluyor…

Film konu itibariyle ilginç olsa da ayrıntılar filmi yükselten unsurlar oluyor. Yetilerin yok olmasından önce görülen garip durumlar ilgi çekici, özellikle tat alma duyusunun kaybolmasından evvel olan kısım rahatsız edici ama başarılı. Ayrıca neticede izleyenin de hissedebileceği bir durum olduğundan, duyma hissinin kaybolması müthiş bir etkileyicilikle yansıtılmış. Müzik dinlemeye çalışan insanların olduğu bir sahne kolay kolay hafızalardan çıkacak gibi değil, sarsıcı gerçekliğiyle. Filmin karamsar sonu da yapıtı farklı bir sınıfa koyuyor. Dediğimiz gibi aşk ilişkisi atmosferinin gölgesinde kalıyor ama sinemadan çıktığınızda hissettikleriniz, filmin etkisini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır sanıyorum. Yine de yüksek imdb puanını dikkate alanlar tatmin olmayabilir, uyaralım.

Filmin yönetmeni “Asylum”dan hatırlanabilecek David Mackenzie. Başrolleri Ewan McGregor ve oldukça cesur bir karakterde ve rolde Eva Green üstlenmişler. Connie Nielsen, Stephen Dillane, Ewen Bremner ve Richard Mack diğer dikkat çeken isimler. 

Perfect Sense | Yeryüzündeki Son Aşk Yorumları

Yorum Yok


× 6 = otuz altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri