Percy Jackson: Sea of Monsters – Percy Jackson: Canavarlar Denizi

- 25/02/2014

Yeni bir “Harry Potter” olma sevdasıyla yola düşmüş ve bu serinin yanına bile yaklaşamamış bir ilk filmle başlayan yolculuğunda şimdilik son olarak ikinci filmiyle sinemalarda arz-ı endam etti “Percy Jackson”.

 Percy Jackson Sea of Monsters

İlk filmini TV’de göz ucuyla seyretmiş biri olarak oturdum ikinci filmi izlemeye. Aslında umut veren bir giriş hikayesi vardı ilk filmde. Percy Jackson iki arkadaşının yardımıyla, ikinci filmde daha net anlayacağım şekilde dünyayı kurtarmayı başarıyordu. Lakin hikayenin içindeki mitolojik öğelerin fazlaca kullanılması ve Stanley Tucci gibi kalbur üstü oyuncuların yeterince kullanılamaması, daha da vahimi filmin yıldız oyuncusunun bir aura ışığından uzak olması Percy Jackson’ı potansiyelini kinetiğe dönüştüremeyen bir proje yapıp çıkarıyordu. Üstelik ilk filmin yönetmeni olan Chris Columbus Harry Potter serisinin de ilk yönetmeniydi! Neticede gişede dahi soru işaretleriyle dolu bir serüven izliyor bu seri.

 Percy Jackson Sea of Monsters

İkinci filmde kendine güven sorunu yaşayan Percy Jackson, bulundukları kampın varlığının tehlikeye girmesiyle birlikte arkadaşlarıyla beraber sorumluluğu ele alıyor. Sakar kardeşi de kadroda bu sefer üstelik. Kamp içindeki bir takım entrikaları açığa çıkaran Percy, acımasız Tanrı Kronos’un tekrar dirilmesini engellemek için kendisini zorlu bir maratonun içinde buluyor.

Mitolojik öğelerini sık sık kullanmasıyla kötü ediyor aslında film. Yarı insan yarı Tanrı Percy’nin Tanrı babasıyla konuşma çabaları pek bir sığ kalıyor mesela. Bu haliyle “Titanların Savaşı”nın kötü bir gençlik formülasyonuna uğramış şekline benziyor. Ne tam yetişkinlere ne tam çocuklara hitap edebiliyor. Çoğu zaman tutan Hollywood formülü burada işlemiyor. Seri devam eder mi, ederse bir üçüncü filmde çıta ne kadar yükselir, hepsi belirsiz.

 Percy Jackson:  Sea of Monsters

Filmin yönetmeni Thor Freudenthal. Logan Lerman, Stanley Tucci, Sean Bean, Douglas Smith, Alexandra Daddario, Jake Abel, Brandon T. Jackson ve Leven Rambin kadrodaki başlıca isimler.

Percy Jackson: Sea of Monsters – Percy Jackson: Canavarlar Denizi Yorumları

Yorum Yok


beş − = 1

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri