Paris, je t’aime | Paris, Seni Seviyorum

- 31/03/2010
5,50(2 oy)

Tüm dünyada “aşıklar şehri” olarak kabul gören Paris’te her biri Paris’in ayrı bir bölgesinde çekilmiş kısa filmlerden kurulu “Paris, je t’aime-Paris, Seni Seviyorum” farklı yönetmenlerin insan ilişkilerine bakışını değerlendirmek açısından enteresan bir çalışma.

Kısa filmlerin her biri yaklaşık 10 dakika sürmekte. Filmin yirmi kadar yönetmeni var: Alfonso Cuaron, Joel ve Ethan Coen, Frederic Auburtin ve Gerard Depardieu, Alexander Payne, Gus Van Sant, Tom Tykwer, Wes Craven, Gurinder Chadha, Olivier Assayas, Sylvain Chomet, Isabel Coixet, Richard LaGravanese, Christoper Doyle, Bruno Podalydes, Oliver Schmitz, Walter Salles, Vincenzo Natali ve Daniela Thomas ve Nobuhiro Suwa. Haliyle oyuncu kadrosu da geniş. Bir ksımını yazalım: Elijah Eood, Steve Buscemi, Willem Dafoe, Rufus Sewell, Gena Rowlands, Emily Mortimer, Maggie Gyllenhaal, Li Xin, Nick Nolte, Natalie Portman, Miranda Richardson, Bob Hoskins ve Juliet Binoche.

Film sadece Paris’te geçen aşk hikayelerine değinmiyor.Paris’teki yalnızlık da filmde işleniyor mesela.Çalışmak zorunda olan bir anne,oğlunu yitirmiş bir anne veya Paris’te yalnız başına turistik seyahatte olan bir kadını da filmde görmek mümkün.Tabii erkek hikayeleri de yok değil.Bu çerçeveden bakarsak film Paris aşkını anlatsa da,Paris’te yaşanan trajedilere de tümüyle sırt çevirmemiş.

Yapımın başka önemli bir avantajı da birçok yönetmeni aynı yapımın içinde görme şansını yakalamamız oluyor. Örneğin; Coen Kardeşler bu tür bir yapımda bile kara film esintileri kullanmaktan çekinmiyorlar. Tarz olarak birbirlerine yakın görünen isimleri de kıyaslayabiliriz. Mesela Gus Van Sant ve Alfonso Cuaron, görünürde çok farklı anlatım dillerine sahip değiller. Fakat Cuaron öyle veya böyle, kamerasını oyuncularından bir an olsun ayırmayarak seyirciyi filme bağlıyor. Gerçi Cuaron’un kamera kullanımı beni oldum olası etkilemiştir. Belki “Great Expectations-Büyük Umutlar”ı bu dediğimin dışında tutmak mümkün. Ama burada da hemen kendini gösteriyor ünlü yönetmen.

Paris aşkını yanlış yorumlayıp maddi hataya düşen isimler de yok değil. Wes Craven, iki aşığı birleştireceğim derken, ömrü boyunca evliliği yerden yere vuran pek çok açıklaması olan Oscar Wilde’ın mezarının önünde bir kavuşma hikayesi anlatıvermiş. Bunun yanında filmlerini fazla masalsı bulabileceğiniz bazı isimler de mevcut.

Verilen emeğe ve sunduğu fırsatlara bakıldığında “Paris, Seni Seviyorum” ilgiyi fazlasıyla hak eden bir yapım.

Paris, je t’aime | Paris, Seni Seviyorum Yorumları

Yorum Yok


9 − altı =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri