Paranormal Activity

- 02/07/2010
3,88(8 oy)

Son zamanlarda saygınlığını büyük ölçüde yitiren ve bildik formüllerden sıyrılamadan aynı ürünleri verip duran korku türüyle ilgili, aylar önce bir kıpırdanma olmuştu hatırlarsanız. Sebebi de 2006 yılında çekilen “Paranormal Activity” idi. Söylentilere göre filmi Steven Spielberg izlemeye başlamış fakat çok gerildiğinden dolayı yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. Küçük bir bütçeyle çekilen film özellikle ülkesinde büyük bir hasılat yakalamıştı. Filmin tanıtımında da sinemada filmi izlerken korkudan sıçrayan seyircilere yer verilmişti. Tüm bunların yanına iyi de bir tanıtım kampanyası eklenince filmin bir fenomene dönüşmesi de kaçınılmaz olmuştu.

Kağıt üstünde parlak bir fikir gibi duran “Paranormal Activity” uygulamada aynı parıltıyı yansıtamıyor. Büyük bölümünde iki oyuncunun yer aldığı filmde, evlerinde garip sesler duyan bir çiftin, bir kamera yardımıyla kendileri uyurken neler olduğunu takip etmeleri konu alınıyor. Filmin tanıtımında da sık sık şu zikredildi: Uyku anında insan savunmasızdır, neler olduğunu bilemez. “Paranormal Activity” de bunu çok iyi kullanıyor… Bu ilgi çekici cümle ne yazık ki yerine oturmuyor. Öncelikle sözü edilen gerilime maruz kalan çift, büyük bir bölümde olaylara uyanıkken tanık oluyor. Uyudukları sırada çıkan seslerin onlara olumsuz bir etkisi de yok. Ayrıca “Paranormal Activity” özellikle finalinde izleyiciyi yeterince korkutuyor fakat bu korku türüne yeni bir soluk getirmek için yeterli falan değil. Hatırı sayılır bir bölümde olayları sıkılarak izlemeniz işten bile değil çünkü. Ayrıca filmde gördüğümüz çift de izleyicinin kolaylıkla bağ kurabileceği bir ikili olamıyor. Oyunculukların da hayli iyi olduğunu söylemek güç.

Tüm bunlara bakıldığında “Paranormal Activity”nin gücünün nerden geldiğin de anlamak zor değil: iyi bir tanıtım. “Saw” gibi muhtemelen gitgide kötü olacak bir seriye sarması muhtemel filmi, çeşitli internet sitelerine baktığınızda göreceğiniz gibi, izleyicilerin büyük bir kısmı da sevmemiş zaten. Sinema salonlarında filmden korktuğu için çığlık atanlar da, muhtemelen bu tarz herhangi bir filmde yerinde duramayacak izleyiciler bana göre .O yüzden “Paranormal Activity”nin hepsi hepsi Amerikan sinemasının son balonu olduğunu söylemek mümkün.

Paranormal Activity Yorumları

Yorum Yok


+ iki = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri