Pacific Rim – Pasifik Savaşı

- 04/01/2014
8,00(1 oy)

Hikayemiz, gelecekte bir zamanda geçiyor. Eli kanlı uzaylılar insanların beklediğinin aksine göklerden değil, okyanustaki bir boşluktan çıkıp gelerek korku saçıyorlar. Eh, insanoğlu da boş durmuyor ve bu devasa yaratıklara karşı, aynı boyutlarda robotlar üreterek karşılık veriyor. Bu iki varlığın, “Rocky” filmlerindekinin tersine ağır aksak dövüşmeleri, yeryüzünü uzaylılardan koruyor. İnsanoğlu tüm bu önlemlere rağmen yeterince koruma sağlayamasa da, aklıyla ve duygularıyla bir şekilde bu uzaylıları alt etmenin yollarını arıyor.

 Pacific Rim

Evet, gördüğünüz üzere hikaye en fazla “Godzilla”dadaki kadar bir yenilik vaat ediyor. Orijinal “Godzilla”nın aksine hayli iddialı görsel efektlere sahip. Hele ki filmi HD izlerseniz, ortaya çıkan görsel şölenden etkilenmemek mümkün olmuyor.

Bunlar olumlu tarafları, olumsuz tarafları ise bir yazıya sığacak cinsten değil ne yazık ki. Koskoca varlıkları yumruk yumruğa dövüştürmek, zaten filmin sağlam bir omurgası olması önünde engel teşkil ediyor ve maalesef bu kadarla da sınırlı değil. Klişe ego savaşları, birkaç sahne önceden tahmin edilebilir diyaloglar. En kötüsü de filmin bunu büyük bir ağırbaşlılıkla yapmaya kalkışması. Ortada akla mantığa sığan hiçbir veri yok gibi. Anlaşılmaz bir takım bilimsel açıklamalar izleyenin gözüne gözüne sokuluyor, metni zayıf her filmde olduğu gibi. Robotlarla uzaylıların manasız dövüşlerinde göz kamaştırıcı bir görsellik varken, bu kadar içi boş konuşmaya, konuyu dallandırıp budaklandırmaya ne gerek vardı diye sormadan edemiyor insan fakat dediğim gibi olumsuz yanları bir yazıya sığacak cinsten değil.

 Pacific Rim

Son olarak hayranları kızacak belki ama yönetmen Guillermo del Toro’ya da değinelim. Adı sürekli büyük projelerle “anılan” bir isim kendisi. Önce Harry Potter’la, sonra Hobbit’le. Hobbit projesini bırakıp bu filmi çekmiş olmasına da göz yumalım hadi, fakat sırf del Toro yönetmeni diye, “Pacific Rim” gibi bir filmi bile yüceltmeye çalışan zihniyet neden devrede? Ortada kötü bir film olduğunu söyleyebilmek çok mu güç?

 Pacific Rim

Yönetmenin bir sonraki projesini merakla bekliyorum. Kendisi “The Fall” varken neden göklere çıkarıldığını anlayamadığım “Pan’ın Labirenti” ile izleyiciye sevdirmişti kendisini. Ardından “Hellboy” geldi. Ortalama üstü bu filmin devamı ise gişede “The Dark Knight” duvarına çarpıp unutuldu bile. Son olarak elimizde “Pacific Rim” var. Bu filmi yöneten biri, zamanında stüdyo kısıtlamaları sebebiyle Harry Potter’ı neden geri çevirdi, anlamak güç.

 Pacific Rim

Filmin oyuncu kadrosunda Charlie Hunnam, Idris Elba, Charlie Day, Ron Pearlman, Rinko Kikuchi ve Diego Klattenhoff gibi isimler var.

Pacific Rim – Pasifik Savaşı Yorumları

Yorum Yok


bir × = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri