Oz the Great and Powerful – Muhteşem ve Kudretli Oz

- 14/08/2013

Yıllardır sinemaya farklı farklı şekillerde uyarlanan “Oz Büyücüsü”nü bu zamana dek bir türlü denk getirip izleyememiştim. Çocukluğumda da merak ettiğim bir hikaye olmadığından “Oz Büyücüsü”nün tam olarak “ne olduğunu” Sam Raimi’nin filminden gördüm. Dolayısıyla hikayenin orijinine ne denli sadık kaldığını veya ortaya çıkanın öncülleriyle ne kadar ilintili olduğunu bilmediğimden, bu konulara girmeden filmi yorumlamaya çalışacağım.

 Oz the Great and Powerful

“Oz The Great and Powerful”da ilk dikkat çeken şey filmin masalsı bir atmosferi olması. Teknolojinin de yardımıyla oluşturulan bu rengarenk dünya, esasen Tim Burton’dan alışık olduğumuz renk cümbüşü yaratılan atmosferleri hatırlatmıyor değil. Ve bu olgu her ne kadar daha önce sıklıkla kullanılmış olsa da filmi başından sonuna alıp götürüyor ve izleyeni de bu yapısıyla etkilemeyi başarıyor.

 Oz the Great and Powerful

Bunun yanında “Oz…”un hikaye yapısı olarak da sarkmadığını belirtmekte yarar var. Öykünün içindeki dönemeçler biraz fazla olsa da ve filmin sonunda dikkatli bakan izleyiciler için siyasi mesajlar barındırsa da renkli karakterleri sayesinde izleyen bir şekilde o karakterlerle empati kurmayı başarıyor ve masalsı öğelerine rağmen fanteziye kaçmayan numaralarıyla seyircinin gönlünü fethediyor film.

 Oz the Great and Powerful

Biraz uzun süresini filmin olumsuz yanlarından biri olarak belirtebiliriz. Elbette hikayeyi daha önce bilenler veya tekrar tekrar karşılaşmış olanlar için film bir yenilik barındırmıyor olabilir, bu da hem bu filmin hem de diğer yeniden çevrimlerin sırtında taşıdığı en büyük handikap zaten.

Filmin oyuncu kadrosunda James Franco, Mila Kunis, Michelle Williams ve Rachel Weisz gibi isimler var.

Oz the Great and Powerful – Muhteşem ve Kudretli Oz Yorumları

Yorum Yok


+ dört = 8

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri