Once

- 03/02/2012
7,50(4 oy)

Son yıllarda adını “Twilight” ile duyurup popülerleşen Summit Entertainment “Once” ile bağımsız ve hayli naif bir filme öncülük etmiş.

İrlanda’da geçen hikayede adını hiç duyamadığımız bir sokak şarkıcısının hikayesini bir el kamerası üzerinden seyrediyoruz. Filmin bu seçimi bile takdire şayan çünkü muhtemelen sırf “yeni” diye bazı sinema mecralarında kutsanan bu tarz bu filme cuk oturmuş, yapıtın belgeselvari havasını izleyene iyi sirayet ettirmiş. Söz konusu şarkıcı harikalar yarattığı gitarı ile geçimini sağlamakta. Kendi besteleri de bulunuyor. Bir yandan da babasının elektrik süpürgesi tamir edilen dükkanında babasına yardım ediyor. Bu şarkıcı bir gün bir şarkısına hayran olan bir kızla, onun bozuk elektrik süpürgesi sayesinde yakınlık kuruyor. İkisi de yalnız olan müstakbel çiftimiz, adı tam konulamayan bir ilişkiye yelken açıyor…

Filmdeki çift ne bir aşk yaşıyorlar ne de tam anlamıyla bir dostluk. İkili arasında farklı kutupların sınırlarında seyreden bu ilişkiyle beraber filmi daha da özel kılan şey müzikler oluyor. Her biri ustalıkla kotarılmış duygusal müzikler filmde kendisine ziyadesiyle yer buluyor. Bir yandan söz konusu şarkıcının halen tam anlamıyla kurtulamadığı eski sevgilisini gözlemliyoruz bu sayede, bir yandan da gelişmekte olan ilişkisini. İnsanı bir konser havasına sokan bu şarkılar, bir nevi filmin esas başrolünü de üstleniyorlar. Bir filmin içinde fazlasıyla müzik olmasından imtina eden izleyicilerden olsanız bile, ki şahsen ben de öyleyim, “Once” herhangi bir filmde handikap olarak görülebilecek bu durumu lehine kullanarak izleyen için bir şölene dönüştürüyor.

Filmin başrollerinde Glen Hansard ve filmin çekildiği yıl yalnızca 18 yaşında olsa da olgun kimliğiyle şaşırtan Marketa Irglova yer alıyor. Yönetmen ise John Carney.

Once Yorumları

Yorum Yok


+ 2 = sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri