Old Dogs | İki Babalık

- 28/01/2012
4,67(6 oy)

İçinde bulunduğumuz yüzyıl 21. değil de 20.si olsaydı eğer keskin bir çocuk filmi-büyük filmi ayrımı yapabilirdik. Belirgin olarak “Kayıp Balık Nemo”nun tedavülden kaldırdığı bu çizgi, özellikle animasyonlarda kendini iyice gösteriyor. Artık animasyon filmlerinin büyük bir kısmı çocuklara hitap ediyormuş gibi yapıp yetişkin seyircileri salonlara dolduruyor, DVD-VCD’lerinin onlar tarafından alınmasına vesile oluyor. Animasyon kalıbının dışına çıkarsak, bu çizginin biraz dışında kalan “Lemony Snicket” ve Tim Burton’ın “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” gibi uyarlamalar da yetişkin izleyiciye görselliğiyle hitap ediyordu.

Geleceğim nokta az biraz anlaşıldı sanırım. “Old Dogs-İki Babalık” John Travolta ve Robin Williams ikilisini buluşturan ve uzaktan bakıldığında, Walt Disney amblemine fazla dikkat etmezseniz tabii, fazla kafa yormayan keyifli bir seyirlik gibi duruyor. Ne var ki mizah dozu tamamen küçük izleyicilere göre ayarlanmış. Charlie Chaplin’in filmleri bugün dahi izleyenlerini güldürüyor ve siz temelleri on yıllar önce atılmış bu mizah anlayışını kullanıp da güldüremiyorsanız ortada bir sorun var demektir zaten. Ayrıca “Old Dogs” küçük izleyicileri de biraz küçümsemiş galiba zira artık internetten her bilgiyi önceki nesillere göre erken yaşlarda yalayıp yutan bir nesil var. Bu filmi izleyen 10-12 yaşındaki bir çocuk bile belki de yapımı “çocukça” bulacaktır. Bu iki yıldızı bir araya getirip de bir denge tutturulamaması senaryonun büyük bir acizliği. Arada sırada güldüren bir iki espri dahi bulmak mümkün değil. Kaldı ki en başından filmden büyük oranda soğumanız büyük ihtimal zaten.

Bunun yanında sahne geçişlerinde belirgin bir özensizlik göze çarpıyor. Sanki filmin bir yere yetişmesi gerek, en azından edinilen izlenim bu. Yapımın küçük izleyiciye hitap ediyor oluşu bu özensizliği geçerli kılmaya yetecek bir bahane değil. Ünlü isimleri görmezden gelirseniz eğer filmin amatör ellerden çıktığı duygusu bile oluşabilir zihninizde.

Daha fazla uzatmaya gerek yok sanırım. “Old Dogs” yıldızlarını bir çırpıda harcayan büyük bir zevksizlik örneği olmuş.

Filmde John Travolta ve Robin Williams’a  Kelly Preston, Seth Green, Bernie Mac, Matt Dillon, Rita Wilson ve Lori Loughlin eşlik ediyorlar. Senaryo David Diamond ve David Weissman ikilisine ait. Yönetmen Walt Becker.

Old Dogs | İki Babalık Yorumları

Yorum Yok


3 + = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri