Oasis

- 31/05/2008
8,17(12 oy)

Fiziksel engelli bir genç kız ile zihinsel engelli bir erkek arasındaki aşkı konu alan 2002 yapımı Güney Kore filmi. Bu film ile Lee Chang-dong dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali’nin 59. yılında ‘en iyi yönetmen’ ödülüne layık görüldü.

Güney Kore sinemasının karakteristik bir özelliği olan orjinal, tahmin edilemez ve beklenmedik bakış açılarıyla sunulan, topluma ve insanlara duyarlı senaryolarından bir örnek sunuluyor filmde. Sistem/toplum tarafından engellenmiş olan bu iki insanın aşkına yine enteresan, acıtıcı ve –belki- rahatsız edici bir bakış açısıyla yaklaşarak, anlamak isteyenler için anlamalarına imkan verecek bir film ortaya koyuyor.

Mesaj vermek gayretkeşliğiyle izleyicinin zekasına saygı gösterme hususunda da hataya düşmüyor. Gerçekten yaşama ve insana olan duyarlılığını perdeye taşıdığını hissettiriyor.

Belki sadece Güney Kore sineması için değil, Uzak Doğu sineması için benzer şeyler söylemek mümkün; 1 Litre Gözyaşı serisinde ‘omurilik soğanı dejenerasyonu’ hastalığına yakalanmış 15 yaşındaki bir kızın günlüklerinden yola çıkarak, yaşamını gözlerimiz önüne seren Japon sineması da insan zihninin bazen anlamakta/algılamakta engellerle karşılaşacağı olayları, aynı duyarlılığı göstererek perdeye taşıyor.

Belki filmler boyunca, öteki(!)ni anlamak adına zihnimizdeki engelleri aşmaya çalışıyoruz. Zaten engelli kelimesinin mahiyetini ihtiva eden şeyler, önyargılarımızın ve sistemin oluşturduğu engeller olsa gerek.

Oasis Yorumları

4 Yorum


yedi × = 21

 • ofori 10 Eylül 2008 12:22

  Bu filmi daha geçenlerde izledim, yazılarını okumuş ve mutlaka almalıyım demiştim ama imkanların kısıtlılığı ile netten buldum izledim.Evet başta garipsiyor insan o ikisini izlerken, sonuçta kolay değil "özürlü" bakışlarımızdan kurtulmak.Ama bir yerden sonra onların paylaştıklarını belki de utanarak takip ediyorsun.Çünkü ben kabul ediyorum; özürlü bakışlara sahibim.Bu film izleyene bunu hatırlatıyor aslında; normal dediğiniz şeyler illa hep bir kalıptan çıkmış gibi mi olmalı diyor..Aşk, "seni seviyorum" demekten öte bir şey; ve bu film bunu hissettiriyor..

 • zxc 20 Eylül 2008 20:29

  Aşk, "seni seviyorum" demekten öte bir şey; ve bu film bunu hissettiriyor..ofori yorumunda o kadar güzel anlatmışsınki hemen izlemek istedim

 • ebiş 26 Ekim 2008 16:42

  arkadaşım izlediğin adresi versen arkadaşım çok sevinirim ben bulamadım

 • amelie 15 Ekim 2009 21:07

  Her seferinde çarpıcı senaryolarıyla beni vurgun yemişe döndüren kore sineması Oasis’le bir kez daha alaşağı etti beni.Engellilerin itilip kakıldığı,hor görüldüğü günümüz de yönetmeminiz Lee Chang-dong isabetli bir konu işlemiş.Bir nebze de olsa izleyenlerin yüreğini burkup ufaktan bir duyarlılık çağırısı yapmış.Normal yeterlilikte ki bir insanın bile kendini ifade etmekte zorlandığı modern zamanlarda engelliler için bu durumun zorluğu katmerleşiyor.

  Herkesin izlemesi gereken samimi bir yapım heleki uzak doğu sineması biraz merakınızı kabartıyorsa hiç kaçırmayın derim.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri