Oasis | Vaha

- 19/11/2010
3,57(7 oy)

“Oasis” hassas bir noktaya eğiliyor ve fiziki bir engeli bulunmamasına rağmen kısmen zeka özürlü birinin dış dünya ile bir nevi imtihanını gösteriyor. Bu özürlü kişi olan Jong-Du’ya da film boyunca özürlü sıfatını kullanmıyor fakat durum ortada. Jong-Du ailesi için bile kalacak yeri sorun olan biri. Tabii dışarıdaki insanların da ona yaklaşımı onu hor görmek üzerine kurulu. Bu tepkiler oldukça doğal gelişiyor ve bu yüzden ele alınan hastalık bir duygu sömürüsü formuna girmekten kurtuluyor fakat Jong-Du’yu bu şekilde görenlerin bu tepkileri vermeleri de çok normal. Yani film olanı tüm gerçekliğiyle gösterirken ister istemez bir tarafsızlığa doğru sürükleniyor ve duygu sömürüsünden kaçmak isterken dramatik bir yapı da kuramıyor.

Artık 30’una merdiven dayamış Jong-Du’ya kendisini “sorun” olarak gören ailesi tarafından bir gelecek kurulmaya çalışılıyor ve Jong-Du bir işe giriyor fakat bu işte de insanlarla etkileşim halinde olduğundan türlü türlü aksiliklerden yakasını sıyıramıyor. Jong-Du, Gong-Ju adında fiziksel özürlü bir kızı tesadüfen tanıyınca film eksenine onu da alıp iki kutuplu bir yapıya bürünüyor. İkilinin arasındaki tuhaf ilişkiden insanın durumu ne olursa olsun peşini bırakmayan yalnızlık korkusunun etkisinin büyüklüğü de çıkarılabilir, kadınların kendini her şartta kadın hissetmesinin elzemliği de… Gong-Ju’nun renkli hayal dünyası uzunca bir süre ihmal ediliyor fakat bu ihmal sona erdiğinde film dramatik yapısını biraz olsun toparlıyor ve bu tip bir durumda olan insanların topluma neden entegre “edilmediği” de anlatılıyor az da olsa.

Filmin teknik yönünde eleştirilecek daha çok şey var. Öncelikle açılışında Jong-Du’nun hapisten çıkıp dışarı ilk adımlarını attığını anladığımız anda, bilerek yapılan bir şey mi bilemiyorum, kameranın gölgesi onun ve muhatabının üzerinden eksik olmuyor. Yine bazı anlarda yönetmen izleyiciyi filmin içine sokmak isterken her şeyin bir kurmaca olduğu gerçeğini ön plana çıkarıyor sanki. Yine de hareketli kamera ve uzun planlardan hoşlananların bu filmle bu konularda tatmin olacağını söyleyebiliriz.

Filmin yönetmeni Chang-dong Lee. Oyuncu kadrosunda ise Kyung-gu Sol, Sori Moon, Nae-sang Ahn, Seung-wan Ryoo ve Jin-gu Kim yer alıyorlar.

Son olarak bu denli kuvvetli bir duygusallık taşımayıp komedi türünde olan “Benny ve Joon” filminden de eğer bu filmi severseniz memnun kalacaksınızdır.

Oasis | Vaha Yorumları

1 Yorum


iki + = 7

  • Tv izle 20 Kasım 2010 17:21

    İzlenmeye değer bir film. cd sini aradım mağzalarda bulamadım vizyondada yok nasıl izle yeceğim bilemiyorum. tavsiye edilecek bir film.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri