O Brother, Where Art Thou? – Nerdesin Be Birader?

- 14/08/2012
6,80(5 oy)

Eleştirmenlerin çoğunlukla favori yönetmenler-senaristler listesinde ilk sıralarda yer verdikleri Coen Kardeşlerin mizah anlayışlarının, bir izleyici olarak benim güldürü zevkime uymadığını belirtebilirim. Coen Kardeşler “Burn After Reading”te de, “Big Lebowski”de de veya “Barton Fink”te de hep benzer mizah çizelgesi oluşturmuştu. Biraz kara film tarzına yakın duran bu üslupta, başroldeki “talihsiz” karakterin başına istemediği halde gelen olaylar ve onun etrafını ören tuhaf tiplemeleri izliyorduk hep. Ve derinden derine işleyip yüzeye fazla bir malzeme çıkarmayan mizah yapısı da tabiatıyla herkesi güldürmüyordu. Kaldı ki yaptıkları komedi filmleri de birbirlerine biraz fazla benziyordu.

 

Fakat “O Brother Where Art Thou-Nerdesin Be Birader”de tüm bu şablon tersyüz edilmiş sanki. Coen Kardeşler, yaptıkları işle yine bildik tarzlarından uzakta seyretmiyorlar belki fakat en başından, espirilerin katmanlarını bir basamak yukarı çıkarıyorlar ve mizah da yüzeye biraz daha yakın duruyor. Ayrıca karakterlerin içinde bulundukları durum, filmin bir yol filmi sınıfına girmesine vesile olan kat ettikleri mesafeler ve biraz da karikatüre kaçan (özellikle George Clooney, tutarsız olsa da böyle bir karakteri canlandırıyor) varlıkları filmi zaten komik bir şekle sokuyor. Yani Coen Kardeşlerin her filmde yaptıkları fakat tüm izleyicilere ulaşmayan mizah anlayışları, bu filmde kendine daha iyi bir form buluyor ve filmi herkes için! komik hale getiriyor. Mesela baş karakterlerden Everett’ın, polislere yakalandıklarında sürekli ağzından “kötü/fena yakalandık” kelimesinin düşmemesi, Delmar’ın kaybolan arkadaşlarının kurbağaya dönüştüğünü düşünmesi veya hemen bu olaydan önce derede yıkanan ve nereden geldikleri belli olmayan üç kızın, karşılarına çıkan yabancılara ilgi göstermesi vs. yine Coen kardeşlerin mizah anlayışına birebir uyuyor. Yani Coen Kardeşler, karakterlerinin etrafında tesadüflerle dolu bir olay örgüsü koyuyor. Özellikle finaline doğru hapisten kaçıp nerede olduğu dahi belli olmayan bu üç karakterin kaderleri bir gidip bir geliyor. Birden kendilerini meşhur olmuş bir şekilde bulurken ölümün pençesine düşüyorlar. Bu iki olay arasında pek bir zaman dilimi de yok. Olaylar arka arkaya gerçekleşiyor. Lakin normalde pek işlemeyen bu sistem, bu filmde daha canlı ve farklı bir hal alıyor ve izleyenleri eğlendirmeyi daha da bir beceriyor bu sefer Coen Kardeşler.

 

Elbette filmin göze batan yanları da mevcut. Seçim yarışı yapan iki Vali adayının belki siyasete güzel bir gönderme olduğu düşünülebilir fakat bu iki karakter de oldukça marjinal tipler olarak göze çarpıyor. Belki daha elle tutulur karakterler olsalarmış, mesaj yerine daha iyi gidermiş. Ayrıca hapisten kaçan üçlüyü yakalamak için çırpınan “gizemli polis” biraz ihmal ediliyor. Belki bu karakterin içi biraz daha açılabilirmiş.

 

Dediğim gibi bir izleyici olarak, Coen Kardeşlerin tüm filmlerini eleştirmenler gibi beğenmem fakat “O Brother, Where Art Thou” her açıdan farklı ve ışıldayan bir yapım olmuş.

 

Filmin oyuncu kadrosunda George Clooney, Tim Blake Nelson, “Burton Fink”te başrolü üstlenen John Turturro, yine Coen Kardeşlerin, en azından bir dönem için vazgeçilmez oyuncularından John Goodman ve Holly Hunter rol alıyor.

O Brother, Where Art Thou? – Nerdesin Be Birader? Yorumları

Yorum Yok


3 × dört =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri