No Strings Attached | Bağlanmak Yok

- 30/09/2011
6,50(4 oy)

Oturup da bir romantik-komedi filmindeki karakterlerin analizlerini yapmak biraz mantıksız gelebilir ama “No Strings Attached-Bağlanmak Yok” özünde türdeşlerinden apayrı olmasa da bu yönüyle ayrılıyor. Zira işlenen kadın karakter Emma, bağlanma sorunu olan biri. Tek istediği cinsel bir birliktelik. Fazlasını bünyesi kaldıramıyor! Beraber takıldığı Adam ise ilk birlikteliklerden itibaren Emma’ya karşı bir şeyler hissetmekte fakat Emma’nın ilişkiler hakkındaki tavrını bildiğinden işin içinden çıkamamış durumda. Bir yandan Emma’ya yaklaşmaya çalışıyor ama ister istemez onun etrafına ördüğü duvarları aşmayı beceremiyor. Dolayısıyla film dümenini birazcık dramaya doğru kırsaymış, belki son dönemde yavaş yavaş görmeye başladığımız etkili yapıtlardan birine dahi dönüşebilirmiş.

“No Strings Attached” yine bildik formülü alıyor ama aynı formülü sanki bu kez çaktırmadan işletiyor. Yani filmin gittiği düzlem yine bildik romantik filmlerin şablonunu seyrediyor fakat aralara ektiği küçük değişiklikler bu düzlemi seyirciye hissettirmemeyi sağlıyor. Finalinde tabii ki ortaya çıkan şey beklendik bir sonuç fakat o raddeye kadar durumu idare etmeye çalıştığını da söyleyebiliriz. Ayrıca yan karakterlerin –özellikle Adam’ın arkadaşları- oldukça komik olduğunu ekleyelim. Perdede daha fazla görünseler filmin komedi seviyesi bir çıta daha yükselebilirmiş ama tabii ki yapımın böyle bir derdi yok! Yine de yan karakterlerin zenginliği ve başarısı da olumlu bir etken olarak göze çarpıyor. Daha bir süre önce “Black Swan” ile döktüren Natalie Portman’ın alelade oyunculuğu da bir yönetmenin oyuncu yönetiminin neticeyi nasıl etkilediğini anlamak için iyi bir örnek. Onun aşığı rolündeki, şu sıralarda Charlie Sheen’in yerine “Two and a Half Men” dizisine astronomik bir rakama dahil olan Ashton Kutcher da tahmin edilebileceği gibi ortalama civarında dolanıyor oyunculuğuyla.

Filmin yönetmeni “Ghost Busters” ve “Up in the Air” ile hatırlanabilecek Kanada’lı yönetmen Ivan Reitman. Reitman neden 2011’de böyle bir filmi üstlenmiş anlamak güç. Başrollerdeki Natalie Portman ve Ashton Kutcher’a eşlik eden isimler ise Cary Elwes, Kevin Kline, çok eğlenceli bir rolde Ludacris, Lake Bell, Greta Gerwig ve Olivia Thirlby. 

No Strings Attached | Bağlanmak Yok Yorumları

Yorum Yok


dört × 7 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri