Night of the Living Dead | Yaşayan Ölülerin Gecesi

- 17/04/2010
8,00(7 oy)

George A. Romero, yıllar önce çektiği (1968) “Night of the Living Dead-Yaşayan Ölülerin Gecesi”nde, bir korku filminin yönetmeninin üzerine düşen tüm görevleri fazlasıyla yerine getiriyor.

George A. Romero’nun, bırakın yönetmenliği, iyi bir oyunculuk için bile genç bir dönemde, 28 yaşında bitirdiği filmi “Yaşayan Ölülerin Gecesi”, basit bir diyalogla açılıyor. Bir mezar ziyaretine gelen erkek ve kız kardeşler, henüz filmin ilk dakikalarında kendilerini bekleyen trajik sonla burun buruna geliyorlar. Ziyareti tamamlayıp arabalarına dönerken bir “yaşayan ölü”nün gazabına uğrayan çiftten Barbara (Judith O’Dea), kaçıp yakınlardaki bir eve sığınıyor. Ne yapacağını bilemez haldeki Barbara’ya saldırılardan kurtulan biri katılıyor bir süre sonra. Havanın kararmasıyla, kaldıkları evi kendilerine sığınak edinen bu ikili, gece boyunca yaşayacakları can pazarı için beklemeye koyuluyorlar…

Romero, bir iki sene önce verdiği bir röportajda zombilerin koşmasının saçma olduğunu, bu sırada “bacaklarının falan” kopması gerektiğini ifade etmişti. Bu açıklaması son dönemdeki zombi filmlerinin içeriğiyle ilgili yeterince bilgi veriyordur sanırım.

Romero filmde ilk olarak bu zombilerin nasıl olup da canlandığını veya bunlarla baş etme yolunu vermiyor. Bunun yerine insanların savunma içgüdülerini ön plana çıkarıyor. Barbara’ya saldıran zombinin yarattığı bunalımdan izleyen de nasibini alıyor. Yine etrafı zombilerle çevrili evde, çok iyi bir klostrofobik ortam yakalıyor. Filme dahil olan seyirci de karakterlerin çıkar yolu için düşünce yürütebiliyor. Normalde bu tip yapımlarda fazlasıyla sırıtan yakın çekimler, Romero’nun filminde atmosfere katkıda bulunuyor. Konu dallanıp budaklanırken zombilerin ortaya çıkış sebebini karakterlerin dinlediği bir radyo aracılığıyla öğreniyoruz. Romero, burada hikayesine bir takım doğaüstü açıklamalar serpiştirmiyor, tam tersine -iyi ya da kötü- mantıklı bir açıklama getirme zahmetine giriyor. Kesinlikle takdir edilmesi gereken bu davranış, filmin izlenebilirliğini daha da arttırıyor.

Bu arada abartılı müzik kullanımı ve arada ortaya çıkan, bu tip filmlerin olmazsa olmazı uyumsuz ve sevimsiz kişilik de, açıkçası oldukça eğreti duruyor.

Sonuna doğru ilerledikçe gerilim seviyesini iyice yukarılara çıkaran yapım, sinema tarihinin en şık ve en karamsar finalllerinden birine imza atıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Keith Wayne ve Judith Ridley var. Senaryo John A. Russo ve George A. Romero’ya ait.

Tabii ki bol aksiyona ve görsel efekte yaslanan bir sinema anlayışından hoşlanıyorsanız, bu siyah-beyaz ve oldukça efektsiz! yapım sizi pek memnun etmeyebilir. Sonuçta günümüzün sinemasına yatkın olan ve eski yapıtlarla alakadar olmayan birinin bu filmi beğenmesi çok güç. Ama klasiklere meraklı izleyici için,z ombi filmlerini sevemeyenler için bile “Yaşayan Ölülerin Gecesi” bu fikri tersine çevirebilecek bir yapım.

Night of the Living Dead | Yaşayan Ölülerin Gecesi Yorumları

Yorum Yok


7 − = üç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri