">
">

Next

- 24/12/2009
4,50(4 oy)

İlgilendiği konuya dair hiçbir yeni düşünce üretemeyen, “mantıksızlığı yüksek” senaryosuyla “Next”, tüm klişeleri kullanmaya çalışan bomboş bir Hollywood yapımı.

“Next”in başrolünde,son yıllarda önüne gelen hiçbir oyunculuk fırsatını kaçırmayan! Nicolas Cage var. Jessice Biel, Julianne Moore, Thomas Kretschmann ve Nicolas Pajon’u da diğer rollerde görüyoruz.

Filmin, dışarıdan çok süslü görünse de pek matah olmayan konusu ise şöyle; Cris Johnson (Nicolas Cage), Frank Cadillac sahne ismiyle Las Vegas’ta bir sahne gösterisi düzenlemektedir. Johnson’ı diğer insanlardan ayıran özelliği ise iki dakika sonra olacakları önceden görebilmesi. Ve bu yeteneği, tahmin edileceği üzere FBI’ın yakın ilgisine maruz kalıyor. Yalnız Johnson, bu kabiliyete doğuştan sahip olsa da, FBI Johnson’ı ancak son iki yılda fark edebilmiş! Yani inanılmaz bir istihbarat ağına sahip olan FBI, bu adamdan daha önce hiçbir şekilde haberdar olamamış! Tam FBI’ın Johnson’la iletişime geçtiği sırada, Amerikalı masum insanları nükleer patlayıcı aracılığıyla yok etmek isteyen Ruslar,  bir yandan 8 milyon insanı yok etmek için hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da Johnson’ı etkisiz hale getireblmek için uğraş veriyor.

Zaten “nükleer başlık, Ruslar ve FBI” sözcüklerinin bir araya gelmesi, bir filmi izlememek için yeterli bir neden iken, senaryoda yer alan mantık hataları ve aşırı yapay görsel efektler de filmi iyice itici yapıyor. Filme ilave edilen aşk hikayesi de, yeterince klişe barındıran filmde basit bir obje olmaktan öteye gidemiyor. İzlerken toparlanmasını umut ettiğimiz film, finaline yaklaşırken gider ayak daha fazla saçmalamaya başlıyor. Durumu kurtarmak için sürpriz sona sığınınca, daha da absürd bir şekil alıyor.

Uzun lafın kısası, oyuncu kadrosundan hayranı olduğunuz bir isim yoksa, Yönetmen Lee Tamahori’nin bu çalışması, hiçbir şey vaat etmiyor/edemiyor.

Next Yorumları

Yorum Yok


− 5 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri