New York, I Love You – Seni Seviyorum New York

- 04/09/2012
10,00(1 oy)

Bir şehrin tanıtımını yapmak için onun üzerine kurulu bir film çekmek en etkili yöntemlerden biri olsa gerek. Üstelik bunun yıldız oyuncu ve yönetmenlerle kotarılması daha da ilgi çekici. Birkaç yıl önceki “Paris, Seni Seviyorum” bu yola başvurup zaten dünyaca ünlü olan yapısını farklı isimlerle gösterip yeni bir konseptin öncülü olmuştu. Bu yapımda birbirinden bağımsız kısa filmler, aralarında Alfonso Cuaron ve Coen Kardeşler gibi ustaların da bulunduğu yönetmenler tarafından perdeye aktarılmıştı. Oyuncu kadrosu da hayli genişti. Hatta bir ara, kültür başkenti olan İstanbul için de bu proje kapsamında böyle bir film çekileceği söylentisi yayılmıştı ve başta Mustafa Altıoklar olmak üzere pek çok sinemacı bu fikre karşı çıkmış ve Kültür Başkenti projesinin heba edileceğini söyleyip durmuştu. Aradan geçen zamanda bu konseptte bir film yapılmadı ama projenin heba olması konusunda Altıoklar’ın barındırdığı şüpheler haklı çıkmıştı.

 

Her neyse, “Seni Seviyorum New York” öncülünden farklı bir yol izliyor. Söz konusu olan yaklaşık 15-20 değil 8-9 farklı hikaye oluyor bu kez. Üstelik filmin öncülünden ayrıldığı tek nokta bu değil. “Seni Seviyorum New York”ta hikayelerin çoğu kez birbirleriyle çakıştığını görüyoruz. Ayrıca kadın erkek ilişkileri filmin eksenine oturmuş durumda.

 

Filmde eksik olan şey ise bariz olarak göze çarpıyor: çeşitlilik. Filmin sürekli kendini tekrar eden yapısı insanı sıkıyor. Karakterler değişiyor, mekanlar değişiyor fakat değişmeyen tek şey şehvet kokan aşk ilişkileri oluyor. Üstelik New York’u sempatik göstermesi gereken yapım, sürekli gece çekimleriyle bariz bir şekilde kasvetli oluyor. Yıldız oyuncularını yeterince kullanamıyor, sürprizleri şaşırtmıyor. Filmin tamamına yayılan karanlık ton ve “olmamışlık” hissi kısa süresine rağmen yapıtı çekilmez kılıyor kanımca.

 

Türk sinemaseverlerin filme ilgi duymasının sebebi ise Fatih Akın’ın da projede imzası bulunması. Fatih Akın buradaki kısa bir öyküsünde Uğur Yücel’li dramatik bir kısa hikaye anlatmakta. Diğer yönetmenler ise Mira Nair, Yvan Attal, Allen Hughes, Shekhar Kapur, Natalie Portman, Brett Ratner, Wen Jiang, Shunji Iwai, Randall Balsmeyer ve Joshua Marston. Oyuncu kadrosunda ise Natalie Portman, Bradley Cooper, Andy Garcia, Orlando Bloom, Rachel Bilson, Justin Bartha, Christina Ricci, Hayden Christensen, Maggie Q, Ethan Hawke, James Caan, Anton Yelchin, Blake Lively, Julie Christie, Shia LaBeouf, John Hurt, Chris Cooper, Robin Wright ve Irrfan Khan gibi birbirinden güçlü isimler var. 

New York, I Love You – Seni Seviyorum New York Yorumları

Yorum Yok


dört × 2 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri