Neşeli Hayat

- 15/07/2012
10,00(1 oy)

Yeni yıla yakın bir zamanda gösterime girerek başarılı bir vizyon tarihi belirleyen “Neşeli Hayat”, vizyon zamanında genel olarak “zorunlu kalındığı için, alışılmadık bir kültüre uyum çabası” şeklinde lanse edilmişti ve baş karakter Rıza Şenyurt’un yabancısı olduğu Noel Baba kostümü içerisindeki tuhaf halleri fragmanda ön plana çıkarılmıştı. Tıpkı “Organize İşler”deki gibi bir komedi bekleyen izleyicilere “bakın bu film çok komik değil, bu amaçla yapılmadı” gibi bir duyuru yapılmadığı için, filmi izleyenler bir kahkaha tufanıyla karşılaşmayınca hayal kırıklığına uğramışlardı. Üstelik miadını beklenenden erken dolduran “Çok Güzel Hareketler Bunlar”ın kadrosundan pek çok oyuncu da filmin mizahi dozunu arttırmak iddiasıyla yer alıyordu filmde.

Film ise genel olarak bir kültüre uyum sağlama çabası şeklinde geçmiyor aslında. Filmde anlatılan, ekonomik şartların zorluğu nedeniyle eğilip bükülen insanların bulundukları durumdu. Üstelik geçim sıkıntısı çeken Rıza Şenyurt, bir yandan eşinin hovarda kardeşiyle uğraşıp diğer yandan da kazık yediği bir oluşumdan dolayı mahkemeyle uğraşıyordu. Rıza Şenyurt’u mahkemeye veren mahalleden tanıdıkları, söz konusu para olduğu için komşuluk hatırını bir kenara bırakmışlardı. Çünkü tıpkı Rıza Şenyurt gibi onların da maddi durumu iç açıcı değildi.

Rıza Şenyurt, kendisi için fazla anlam ifade etmeyen yeni yıl için Noel Baba kostümüyle bir ay çalışacağı bir iş buluyor. Biz de bu bir ayı izliyoruz. 31 Aralık gecesi biten iş sonunda Rıza Şenyurt, bir şekilde, dertlerini kısmen de olsa çözüyordu. Fakat yeni bir yıl yeni umutlar olmaktan ziyade yeni zorlukların başlangıcı onun için. Çünkü yarın kaldığı yerden devam etmek zorunda hayata. Yeni gelen yılın coşkuyla karşılanması onun hiçbir işine yaramayacak.

Dediğimiz gibi ekonomik açmazlarda boğuşan insanların anlatıldığı “Neşeli Hayat” pek çok yerde güldürmesine rağmen kahkaha tufanı yaratamıyor. BKM Mutfak oyuncuları ise filme skeç havası veriyorlar ne yazık ki. Yılmaz Erdoğan’ın içeriden duran yaklaşımı sebebiyle hiçbir karakter sırıtmıyor. Sanki hepsi gerçekten o evlerde yaşıyor ve o dertlerle boğuşuyor gibi.

Filmin hem yazarı hem yönetmeni Yılmaz Erdoğan’a Büşra Pekin, Ersin Korkut, Cezmi Baskın, Erdal Tosun ve Rıza Akın eşlik ediyor.

Neşeli Hayat Yorumları

Yorum Yok


üç + = 8

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri