"> ">

Nefes: Vatan Sağolsun

- 18/10/2009
7,75(20 oy)

Güneydoğu’da, dağlık bir bölgedeki bir komando tugayında görevli askerlerin hikayesini anlatan “Nefes: Vatan Sağolsun” isimsiz kahramanların öyküsünü aktaran, görkemli ve destansı bir Levent Semerci filmi.

Filmin yönetmeni Levent Semerci’nin, aynı zamanda Hakan Evrensel ve M. İlker Altınay ile birlikte, senaryoda da imzası var. Yönetmenin ilk uzun metrajlı bu çalışmasında, oyuncuların büyük bölümü konservatuvar öğrencilerinden oluşmakta. Akan Atakan, Barış Bağcı, Barış Aydın ve Cüneyt Deniz filmde yer alan oyuncuların bir kısmı. 1993 yılında geçen filmde, Güneydoğu’da terörle mücadele eden askerleri izliyoruz. Hepsi çok zor şartlar altında, vatani görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Pek çok farklı ilden gelseler de, birbirlerini her zaman anlayamasalar da amaçları ve hedefleri aynı. Vatanı uğruna ölümü göze almış askerleri, yönetmen Levent Semerci sayesinde insani yönleriyle de tanıyoruz. Hepsinin aile özlemine, sevgililerinden uzak kaldıkları için düştükleri duygusal çıkmazlara, ölümle yaşamaya alışmaya çalışmalarına tanıklık ediyoruz. Örneğin, askerlerin anneleriyle konuştukları bir sahne var ki, herhalde bundan daha doğal, daha samimi ve duygusal bir sahne, son yıllarda karşımıza pek çıkmamıştır. Ayrıca filmin girişinde, Yüzbaşı’nın askerleriyle yaptığı konuşmanın yer aldığı sahnenin (fragmanda yer alan sahne) etkileyiciliği de, anlatılabilecek cinsten değil. Zaten belli ki yönetmen de, filmin en başından beri, izleyicinin askerleri kendine yakın bulmasını amaçlamış. Yani o askerlerden biri bizim abimiz, kardeşimiz, arkadaşımız vs. olabilir. Belli ki yönetmen, filme bu gözle bakmamızı istiyor. Ayrıca “Biz sıcak yatağımızda uyurken, Mehmetçik bizim için zorlu şartlarda görev yapıyor” lafının da içini dolduruyor yönetmen. Bu durumun önemini izleyiciye hissettiriyor. Biz TV’de magazin programları seyrederken, askerlerin bizim için diken üzerinde görev yaptığı gerçeğini yüzümüze çarpıyor.

Eşsiz görüntüleriyle, izleyiciyi adeta filmin geçtiği mekanda hissettiriyor yönetmen Levent Semerci. Seyirci de, iki saatliğine kendini o dağda görüyor. O coğrafi zorluklarla yüz yüze kalıyor.

Dramatizmi, gösterişten uzak ve duygu sömürüsüne kaçmadan yansıtıyor film. Doğal ve içten oyunculuklar ve insancıl bir öykü anlatıyor. Asla Oscar aday adayı olamayacak olsa da! festivallerde ödülleri silip süpüremeyecek olsa da! (umarım yanılırım) bu film, bana göre, 2009’da -şu ana kadar gösterilenler içinde- çekilen en iyi Türk filmi. Filmin, günümüzde yaşanan gelişmelere yaptığı göndermeler de dikkat çekici.

Nefes: Vatan Sağolsun Yorumları

3 Yorum


dört + 6 =

 • sinem 20 Ekim 2009 14:04

  Türk olduğumdan gurur duyuyorum,Türk çocuğu evladı olmakdan gurur duyuyorum,hepinizi tebrik ediyorum oyunculuğunuz ve gerçekciliğiniz beni çok etkilediir ,biz buralarda eğlenirken oralarda ne olduğunu bilmiyorken kardeşlerimiz ve abilerimiz yada gelecekdeki çocuklarımızın neler yaşadığını anlatıyor,insan irkiliyor ağlıyor üzülüyor kelimelere sığmaz bu film sizi tebrik ediyorummm,kimsenin polimik yapmasına gerek yok olsa bile takan yok ağzı olan konuşur çekemeyen konuşur,biz insanız biz atatürkün çocuklarıyız son sahnedeki pkk lının yakalanışı ve bizim insanlığımız,oradaki sahnede aklıma atatürkün bi anısı geldi,bir zafere imza attığımızda yerde yenilen ülkenin bayrağı önderimizin bir lafınla o bayrak yerden kalkıyor,saygılıyız cesuruz ve en önemliside alçak gönüllüyüz,ben türk olduğumdan gurur duyuyorum millet minarelerimize oyun yapar biz hiç bişey yapmıyoruz,bizede yakışan bu olur kimse üzülmesin bu toprakda yaşamak türk evladı olmak herkese nasip olmaz…NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

 • SirEvo 30 Ekim 2009 23:49

  http://cineshoot.blogspot.com/2009/10/nefes-vatan-sagolsun.html
  Ben de şöyle bir yazı yazmıştım filmle ilgili.
  Açık ara bu senenin en iyi yerli yapımı bana göre.

 • OĞUZHAN 31 Ekim 2009 20:56

  ben türk filmleri pek beğenmeme rağmen gerçekçiliği bu kadar iyi yakalamış bir türk film izlediğimi sanmıyorum. olayları çok iyi göstermiş. çok başarılı buldum. ama klasik olarak final sahnesi problemi bu filmde de ortaya çıkıyor az da olsa

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri