Munich | Münih

- 02/05/2006
8,00(7 oy)

Sinemanın dahi çocuğu, bu defa İsrail-Filistin sorununa el atıyor. Bunu da gerçek olayları aktararak yapıyor. Tabi ki bu, gerçekçi bir bakış açısıyla ve tarafsız aktarmak anlamına gelmiyor. Film de bu noktada tartışmalara kapı aralıyor.

Münih filminin yahudi bir yönetmenin elinden çıktığını düşündüğümde, ‘yeterince tarafsız olmayı başarıyor’ diyebilirim. Bir de filmin süresinin uzun olması ve konunun dağınık olarak aktarılması gibi unsurlar da filmi izlemeyi zorlaştırıyor.

Film, 1972′deki Münih olimpiyatlarında 11 İsrailli sporcunun “Kara Eylül” örgütü tarafından esir alınması ve öldürülmesi olayının görüntüleriyle başlıyor. İsrail’in buna cevabı “Tanrının Gazabı” operasyonu oluyor. Kurulan ekip, Münih olayını düzenleyen 11 kilit ismi öldürmekle görevlendiriliyor.

Steven Spielberg, bu konuyu, iyi bir oyuncu kadrosuyla sununuyor ve bize de izlemek düşüyor.

İntikam timinin gönülsüz lideri Avner rolünde, Kara Şahin Düştü, Hulk ve Troy gibi filmlerden tanıdığımız Eric Bana‘yı izliyoruz.

Munich | Münih Yorumları

2 Yorum


× 6 = elli dört

  • yavuztoy 19 Şubat 2008 0:16

    bence imdb puanı aşırı derece de fazla, israil ve USA gercelerini bilenler için film den öte sanki reklam ama tabiki herkesin düşüncesi kendne

  • Tozkoparan 16 Eylül 2008 15:20

    Allah’ım ne illet bi filmdi :( ne gereksiz ııı 

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri