Muhteşem Yüzyıl

- 28/04/2013
8,00(1 oy)

Henüz ilk bölümüyle büyük merak uyandıran “Muhteşem Yüzyıl” ilk haftalarında abone olduğu reyting listesinin zirvesini daha çok biçimle değil de içerikle elde etmişti. Dizi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde harem hayatının bütün mahremiyetini ortaya dökmüş ve daha 2. bölümünde, gazetelere “Kanuni sevişti, reytingler patladı!” şeklinde yansıyan bir izlenme oranı elde etmişti.

 Muhteşem Yüzyıl

Dizi halen televizyonun en fazla takip edilen yapımlarından. Yayınlandığı ilk haftalarda çeşitli protesto gösterilerine maruz kalmıştı üstelik. “Tarihi çarpıtmakla” itham edilen dizinin gerçeği yansıtmadığı ve Osmanlı kültürünü alaşağı ettiği yönünde iddialar dile getirilse de dizinin yapımcıları, senaristi ve yönetmeni bir belgesel çekmediklerini, yalnızca tarihi olaylardan esinlendiklerini belirterek kendilerini savunmuşlardı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın tahtta olduğu dönemi mercek altına alan dizide, Kanuni’nin özel hayatına ağırlık veriliyor. Bununla birlikte saray içindeki entrikalar ve güç mücadeleleri de dizide epey yer kaplıyor. Dizide Hürrem Sultan, Osmanlı’nın “gizli lideri” konumunda. Kanuni bunun pek farkında değil, çevreden gelen eleştirilere de doğal olarak kulak asmıyor. Kanuni’nin soyundan gelenler de bu durumdan rahatsız olduğu için bu güç savaşında kendilerine yer kapmak istiyorlar. Pek çok farklı isimle kafa karıştırmaktansa, diziyi bu şekilde özetlememiz yeterli olur diye düşünüyoruz.

 Muhteşem Yüzyıl

Dizinin yönetmen koltuğunda Taylan Birader’lerin oturması yapım için büyük avantaj. Sinema filmleriyle tanınan ikili baştan aşağı özenli, seyircisinin dinamiklerini kavramış, gerilim dozu yüksek bir işe imza atarken kısıtlı bir bütçenin ve teknolojik imkansızlıkların getirdiği yoksunluğu da bu şekilde def etmiş oluyorlar. Oyuncu kadrosundaki isabetli seçimler ve bir dönem adet haline gelen konuk oyuncu furyasının en azından biraz kısılmış olması da dizi için sayabileceğimiz avantajlar arasında.

“Muhteşem Yüzyıl” yakın bir zamanda Başbakan tarafından eleştirilmiş ve tarihi çarpıtmakla “bir kez daha” suçlanmıştı. Başbakan’ın muhafazakar eğilimini göz önüne alan dizi de “ortalığı yatıştırmak” için Hürrem’e bol bol dua ettirmişlerdi. Kanuni’nin elinden kitap düşmez olmuştu ve Hürrem artık olur olmaz yerlerde başını açarak gezmiyordu. Son haftalarda diziye pek eleştiri gelmediğinden, hamlelerin başarı yarattığı söylenebilir!

 Muhteşem Yüzyıl

Son olarak bir karşılaştırmayla oyuncu kadrosuna geçelim. Aynı kanalda yayınlanan “Behzat Ç.” dizisi de özellikle RTÜK’ten olumsuz eleştiriler alan bir yapım. Fakat “Behzat Ç.” ekibi girdiği yoldan şaşmayarak bildiği doğrultuda ilerlemeyi sürdürüyor. Aynı dirayeti ise, doğru veya yanlış, “Muhteşem Yüzyıl”dan göremedik. “Girdiği kabın şeklini” almayan bir yapım olsaydı, belki bugün daha fazla saygı toplamıştı.

Filmin oyuncu kadrosu da yıldızlar geçidi gibi: Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Mehmet Günsür, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Deniz Çakır, Burak Özçivit, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Pelin Karahan, Filiz Ahmet, Ozan Güven, Serkan Altunorak ve Tuncel Kurtiz.

Muhteşem Yüzyıl Yorumları

2 Yorum


iki × = 16

  • Ceylan Mert 14 Mayıs 2013 21:08

    Bugüne kadar sıkılmadan izlediğim tek dizi. Hiç dağıtmadılar kendilerini. Çok başarılılar.

  • misterquick87 24 Nisan 2014 13:14

    Ceylan Merte katılıyorum dizi ilk yayınlandığı günden bu yana aynı çizgide gidiyor.Meryem Uzerlinin geçen sene diziden ayrılmasıyla dizinin izlenmeyeceği yorumlarına katılmıyorum.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri