Motorcycle Diaries | Motosiklet Günlüğü

- 05/05/2010
5,80(5 oy)

Hem iyi bir yol hikayesi hem de sıkı bir dostluğu anlatan film, sinemaseverlerin es geçmemesi gereken bir yapım.

Filmde, özgün işlerde yer almayı reddedip Hollywood’a demir atsa adı çoktan dünya starları arasında zikredilecek olan Gael Garcia Bernal başrolde. Daha önce Almodovar gibi (birçok) saygın yönetmenle de çalışan oyuncu bu sefer de oldukça zor bir yükün altından kolaylıkla sıyrılıyor iyi oyunculuğu sayesinde. Rodrigo de la Serna, Mia maestro, Mercedes Moran, Lucas Oror ve Marina Glazer de ismini anabildiğimiz diğer oyuncular. Filmin yönetmeni Walter Salles.

Film, iki sıkı arkadaş Ernesto (Gael Garcia Bernal) ve Alberto’nun (Rodrigo de la Serna) hurda sayılabilecek bir motosikletle çıktıkları Amerika kıtası yolculuğunu oldukça yalın bir şekilde, bir yol hikayesi olarak aktarıyor. Filmin ilk bölümünde daha çok, iki arkadaşın zorlu koşullarda karşı karşıya kaldıkları sıkıntılar işleniyor. Çektikleri parasızlık, yolda karşılaştıkları insanlarla ilişkileri eşsiz manzaralar eşliğinde sunuluyor. İkinci bölümde ise temposunu düşüren film az da olsa irtifa kaybediyor. Ama bu kez de ilk kısımlarında yapmadığını yapıp, halen önemli bir siyasi figür ve idol olan Che’nin kişiliğine odaklanıyor. Peru’da karşılaştığı işçilere yapılan zulmün ve acımasız büyük şirketlerin o dönemde Che’yi nasıl etkilediğini ve daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alacak olan siyasi görüşünün nasıl olgunlaştığını mercek altına alıyor yönetmen Walter Salles. Che’nin Cüzzam hastalarıyla olan yakınlığı, kısa sürede dışarıdan biriyken onlardan biri oluşu irdeleniyor. Che’yi sevin ya da sevmeyin, bu kısımlardan etkileneceğiniz kesin.

Filmin iki kısmı da iyi olsa da, filmi çok çok iyi bir film haline getiremeyen sebep de bu kısımlarda yatıyor. Film birden öyle bir vites düşürüyor ki, ilk bölümdeki tempoya ayak uyduran seyirci bu bölümde bocalayabiliyor. Bunun dışında filmde önemli bir sorun göze çarpmıyor.

Finaline doğru duygusal yoğunluğunu arttıran yapım, abartıdan uzak bir anlatım tarzı seçtiğinden olacak, etkileyici ve yürek burkan bir görünüme bürünüyor. Ayrıca dönemin sosyal şartlarına da değinen yapım, insancıl bir hikayeyle, etkisi kısa sürse de, insanın içine işliyor.

Motorcycle Diaries | Motosiklet Günlüğü Yorumları

1 Yorum


× 3 = oniki

  • hüseyin 25 Mayıs 2010 18:25

    izlicem güzel filme benziyor. drama filmi olması ilginç bakalım…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri