Mor Menekşeler

- 02/09/2012
1,00(1 oy)

Dizi enflasyonunun sadece ülkemizde değil tüm dünyada müthiş arttığı bir dönemde, özellikle belli başlı kanallar bazı dizilerin sığınacağı bir liman halini alabiliyordu. Şu an daha çok Fox TV’de gördüğümüz bu vaziyeti bir dönem TRT’de de izlerdik. TRT reytingi ne olursa olsun yayınladığı dizilerin ömrünü kısaltmazdı ve onlara belirli bir ekran süresi tanırdı.

 

Ancak ne yazık ki TRT de son dönemde yaptığı çıkışla özel kanalların oluşturduğu kervana dahil oldu ve artık yapılan işlerin kalitesinden çok reytingine bakar durumda.

 

“Mor Menekşeler” Serdar Akar’ın yönetmenliğinde yürütülen bir dönem çalışmasıydı. “Behzat Ç.”dekinin aksine Serdar Akar burada Genel Yönetmen değildi, bizzat yönetmendi. 29 bölüm süren dizinin bazı bölümlerinde konuk yönetmen olarak Mustafa Altıoklar’ı da görmüştük.

 

Levent Cantek’in yazdığı senaryo enteresan bir dil taşıyordu. Nasıl ki, mesela Türk edebiyatında İhsan Oktay Anar’ın benzersiz bir üslubu varsa, “Mor Menekşeler”deki üslup da aynen bu şekilde sivriliyordu. Dizinin sadık izleyici kitlesini kendisine çeken bu üslup, belli ki genel izleyicinin hoşuna gitmedi ve bu yenilik izleyicinin diziden uzak kalmasına sebep oldu. Gerçi dizinin reyting azlığını sadece bu sebebe bağlamak çok da doğru olmaz. TRT’nin başarısız bir reklam kampanyası yürütmesi, dizinin gününün ve saatinin sürekli değişmesi, doğru izleyici kitlesine bir türlü ulaşamaması da ekran ömrünü kısa tutan nedenler arasında şüphesiz.

 

Demokrat Parti rüzgarlarının estiği 1950’lerde geçen dizide, 3 genç arkadaşın gözünden bir Türkiye manzarası izliyorduk. Ankara’nın aslında var olmayan semti Eskitepe’de geçen dizinin çekimleri Eskişehir’de yapılıyordu. Dizinin üç ana karakteri Kabadayı Akif, Hayali Ömer ve Sarı Fikret aşklarıyla, dostluklarıyla ve başlarına gelen türlü olaylarla izleyiciyi ekrana çekiyordu.  Üç gencin “kabadayılık aleminde” tutunma süreçleri, semtin eskilerinin arasında yaşanan çekişme ve o dönemin ruhunu çok iyi yansıtan Eskişehir Odunpazarı da ortaya bir karakter zenginliği çıkarıyordu ve diğer dizilerde görmeye pek alışık olmadığımız şekilde dizi uzun süresine rağmen oldukça dinamikti ve senaryo neredeyse her bölümde farklı farklı yollara sapıp izleyicisini heyecanlandırıyordu.

 

Oyuncu kadrosu ise gerçekten müthiş: Umut Kurt, Sarp Levendoğlu, Ömür Arpacı, Sinan Tuzcu, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Nilay Deniz, Ayçin İnci, Sermet Yeşil, Nihan Okutucu, Enis Yıldız, Ebru Helvacıoğlu, Aşkın Şenol, Gökhan Kıraç  ve Zafer Ergül.

 

Dizinin alamet-i farikaları saymakla bitecek gibi değil. Özellikle Zafer Algöz ve Güven Kıraç’ın karşılıklı döktürdüğü sahneler görülmeye değer. Zafer Ergül’ün oyunculuğu ise ders niteliğinde.

 

Ülkemizde dizilerin DVD piyasası olmadığından yapımı Youtube’dan izlemeniz mümkün. Veya da TRT’de tekrarlarının yayınlanmasını bekleyebilirsiniz. Senarist Levent Cantek dizi senaryosu yazmaya devam edeceğini muştulamıştı Twitter aracılığıyla. Biz de sıradaki projesini heyecanla bekliyoruz.

Mor Menekşeler Yorumları

Yorum Yok


7 − = sıfır

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri