Monster’s Ball – Kesişen Yollar

- 20/09/2012

Adını, idam mahkumlarının infazından önce ilgili gardiyanların gerçekleştirdiği bir partiden alan “Monster’s Ball” hikayesini önce geliştirip sonra belirli bir düzleme oturtmak yerine sürekli bir gelişimi tercih etmiş. Bu yüzden de konuyu anlatmak istediğimizde filmin son bölümüne kadar gelmemiz gerekiyor. Fakat genel olarak filmin, yabancılara karşı ırkçılığa varan derecede antipati duyan bir adamın, oğlunun ani ölümü üzerine tanıştığı bir kadınla yakınlaşması sonucu geçirdiği dönüşümü aktardığı söylenebilir. İlk başlarda hayli hoşgörüsüz olan bu karakter, oğlunun ölümünün ardından daha önceleri saygı duyduğu yaşlı babasını sorgulamaya başlıyor kendi içinde. Bir tesadüf eseri siyahi bir kadınla tanışınca yaşadığı aşk bu dönüşümün köklü bir hale gelmesine vesile oluyor ve filmde de bu karakterin, hoşgörüsüzlüğünün köklerini silme çabasını izliyoruz.

 

Vizyondayken Halle Berry’ye kazandırdığı Oscar ile gündeme gelmişti “Monster’s Ball.” Tabii o dönemin 11 Eylül ruh haline bakarsak, hoşgörüsüzlüğü anlatan bir filmin siyahi oyuncusuna giden bir Oscar kimseyi şaşırtmamıştı ki aynı sene Denzel Washington da aynı iklimden etkilenip, yıllardır aday olduğu fakat ne hikmetse bir türlü alamadığı Oscarına o yıl kavuşmuştu. Filmin bu ödül mevsiminde öne çıkan başka bir yanı da olmadı ve yapım daha çok oyuncularının başarısıyla parladı.

 

Genel olarak kötü bir film olmasa da “Monster’s Ball” aşırı boğucu atmosferiyle bir miktar sıkıcı gelebilir, karanlık filmleri seven izleyiciler için bile.

 

Filmin yönetmeni, daha sonradan hayli farklı bir yola saptığını gördüğümüz Marc Forster. Halle Berry’nin yanında Billy Bob Thornton ve Heath Ledger isimlerini de görmek mümkün. Heath Ledger bir nevi konuk oyuncu olarak yer alıyor filmde.

Monster’s Ball – Kesişen Yollar Yorumları

Yorum Yok


5 + sekiz =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri