Moneyball | Kazanma Sanatı

- 20/06/2012
5,50(2 oy)

Ülkemizde pek bilinmeyen bir spor olması nedeniyle beyzbol filmlerine özellikle son dönemlerde bir antipatiyle yaklaşılıyor. Ben de “Moneyball”u izleme işini sırf bu sebeple erteledim. Çünkü söz konusu başka bir spor olsa, mesela kuralları yaygın olarak bilinmeyen golf dahi, filmde geçen istatistikleri kavramak, oyunun gidişatını belirlemek daha kolay olacak. Amerikan sineması sayısız beyzbol filmi yapmasına rağmen beyzbolun kurallarını halen anlaşılmaz bir biçimde aktarmaya devam etmekte. “Field of Dreams” filminin ülkemizde bir efsaneye dönüşmemesi, hatta itici bulunması da belki de bu sebepten.

“Moneyball”da da kafa karıştırıcı oyuncu mevkileri, rakamlar, seriler mevcut fakat filmin asıl dinamiği farklı. “Moneyball” endütrileşen ve gitgide vahşi şartlar altına giren bir spor dalında bu sisteme başkaldırmanın da bir resmi. Yani en fazla parası olanın en iyi olduğu günümüz spor dünyasında bu kalıbı yıkmaya çalışan bir adamın hikayesi.

Konuyu biraz daha açalım. Söz konusu karakter Billy ülkemizde benzeri pek bulunmayan bir yönetici konumunda. Teknik patron değil fakat takımda kimin gidip kimin kalacağına kendisi karar veriyor. İsmi Menajer olarak geçse de takımdaki işlevi bir nevi Teknik Koordinatörlük. Billy küçük bütçeli bir takımın başında ve haliyle sistemde en iyi olmakta zorlanıyor. Parlattığı oyuncular vakti geldiğinde daha büyük takımlara daha iyi paralara gitmek istediğinde kulüp için her şey en başa dönüyor. Billy de bu kısır döngüyü kırmak için yanına beyzbola bir matematik gibi yaklaşan Peter’ı alıyor ve sağlam bir sistem kurup harcayabilecekleri minimum parayla oluşturulabilecek bir takım yaratmaya soyunuyorlar…

“Moneyball” diğer spor filmlerinden farklı olarak sonunda takımın sevinçten havalara uçtuğu filmlerden değil. Dediğimiz gibi Billy’nin asıl derdi bu oyunu değiştiren isim olmak. Tek gayesi bu adaletsiz sistemi yıkmak. Bu sayede de film özellikle son 15-20 dakikalık bölümüyle benzerlerinden ayrılıyor ve salt bir spor filmi olmadığını gösteriyor. Amerika’daki oyuncu takas sistemine de bol bol değinen film, strateji ağırlıklı bir yapım. Bu yüzden filmi izlemek bir Menajerlik oyunu havası veriyor izleyene.

Beyzbolun tüm yabancı kavramlarına rağmen filmden bu sebeple uzak durmak mantıklı değil. Film tüm süresini hissettirmeden çarpıcı finaline doğru oldukça akıcı bir şekilde seyrediyor. Bir başyapıt olduğu söylenemez ama görmezden gelinmemesi gerek!

Filmin başrolünde Brad Pitt var. Komedi filmlerinden hatırlayabileceğiniz Jonah Hill, her rolün altından başarıyla kalkabilen Philip Seymour Hoffman, Chris Pratt, Stephen Bishop ve Robin Wright da diğer oyuncular. Filmin yönetmeni Bennett Miller. Senaryoda Steven Zaillian ve Aaron Sorkin gibi tecrübeli iki isim var.

Moneyball | Kazanma Sanatı Yorumları

Yorum Yok


4 + = onüç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri