Modern Times | Modern Zamanlar

- 01/03/2010
8,25(8 oy)

Charlie Chaplin’in zekasını en fazla öne çıkardığı filmlerden “Modern Times-Modern Zamanlar” aynı zamanda Chaplin’in endüstri toplumuna yaptığı ağır bir eleştiri.

İngiltere’nin yetiştirdiği en büyük sinema efsanelerinden biri olan Chaplin’in filmleri artık yeterince konuşulmasa da belli bir kesim tarafından halen el üstünde tutulmakta. Ayrıca oyuncunun zamanında Amerika’da komünist suçlamasıyla! yüz yüze kaldığını da hatırlatalım. Bu filmi de ona bu yakıştırmanın yapılmasında etken olsa gerek.

Chaplin “Modern Times”da ilk olarak fabrikaların zorlu şartlarına değinmekle işe başlıyor. Koşullar o kadar kötü ki, çalışan birinin mesai saati dahilinde nefes almaya bile vakti yok çünkü üretim aksamamalı. Dinlenmek için tuvalete gittiğinde bile patronun gözleri üstünden ayrılmıyor. Onlar bu şartlarda direnmeye çalışırken patron ise gazeteleri inceleyip puzzle yapmakla meşgul. Fırsat buldukça da işçileri gözlem altında tutuyor. Kendisine yeni teklif edilen teknoloji harikası bir ürünü de doğal olarak! bir işçinin üzerinde denetiyor. Filmin en eğlenceli kısımlarından birini de burası oluşturmakta. Chaplin bu kısımları fazla uzun etmeden ama yine dönemin sefaletini fon alarak genelde yaptığı gibi masum bir aşkı anlatmaya yöneliyor.

Charlie Chaplin’in yazıp yönettiği ve de başrolünü üstlendiği 1936 tarihli yapımda Paulette Goddard, Henry Bergman, Tiny Sanford, Chester Conklin, Hank Mann, Stanley Blystone ve Richard Alexander da rol alan diğer isimler.

Chaplin, sanki teknolojinin insanlığı hangi noktaya götüreceğini çok önceden görmüş gibi, yıllar öncesinden sanayi toplumuna bir eleştiri getrimeye soyunmuş. Filmin mizahi dozunun tavan yaptığı sahneler de fabrikalarda geçenler zaten. Sonuçta bir komedi filmi istediğinden olacak, güldürmesine rağmen eleştirilerini filmin tamamına yaymamış. Yani hedef saptırmamış ünlü yönetmen. Ayrıca diğer filmlerine göre, yine mutlu bir sonla bitmesine rağmen, finalinin mutlu ama ucu açık olduğunu belirtelim. Diğer filmlerinde karakterleri tam anlamıyla mutluluğa kavuşmuş olurlardı filmin finalinde. Burada ise mücadelenin bitmeyeceği mesajı veriliyor, buruk bir iyimserlikle.

Chaplin günümüzde yaşasaydı filmleri bu kadar iyimserlikle örülü olur muydu, hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Benim merakım ise şu, Chaplin sinemaya başlarken trajediye yönelseydi, acaba ortaya çıkan filmler nasıl olurdu?

Modern Times | Modern Zamanlar Yorumları

1 Yorum


dokuz × = 54

  • özlem 4 Mart 2012 23:59

    ben filmlerini severek izliyorum özellikle büyük dikdatör ve modern zamanlar en sevdiklerim arasında…

    bence herkesin izlemesi gereken filmler…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri