The Merchant of Venice | Venedik Taciri

- 20/05/2006
6,14(7 oy)

Venedik Taciri, William Shakespeare‘in sinemaya uyarlanan meşhur oyunlarından biri.

Shakespeare’in tarzını seviyorum. Kelime seçimi ve cümle kuruşu oldukça asil… Tabi bunu sadece tercümesine dayanarak söyleyebiliyorum. Özellikle adil (fair) sözcüğünü kullanış biçimi ilgimi çekti…

”Venedik Taciri aslen, bir komedi olmakla birlikte ciddi bölümler içeren bir oyun. Oyundaki kötü adam Yahudi tefeci Shylock’tur. Borç aldığı parayı ödeyemeyen tüccar Antonio’dan, kendi vücudundan kesilecek yarım kilogram et ister. Shylock’un açgözlülükle bıçağını bilediği gerilimli bir duruşmadan sonra Antonio kendisini savunan genç bir avukatın zekâsı sayesinde kurtulur.”

Bu oyunun uyarlaması olan film için komedi tanımını kullanmak zor olsa da, IMDb sayfasında drama/komedi olarak yeralıyor. Bana göre drama/romantik daha uygun…

Oyuncular hakkında söylenebilecek oldukça fazla şey var aslında.

Al Pacino tek başına bile, filmi izlemeye değer bir hale getiriyor. Ama filmde daha fazlası da var…


Joseph Fiennes, 1998 yılındaki Shakespeare in Love’da William Shakespeare’i başarıyla canlandırmıştı.

Yakın zamanda gösterime giren yine bir Venedik filmi olan Casanova‘nın iki aktörü bu filmde de yeralıyor. Jeremy Irons ve Charlie Cox… Jeremy Irons’ın tüm filmlerinde aynı yüz ifadesini görmekten açıkcası biraz sıkılmaya başladım.

Portia karakterini Cate Blanchett oynayacakken, son dakikada hamile olduğunu farketmesi ile filmden ayrılır. Biz de Lynn Collins‘ı izleriz. Gerçi ben Gwyneth Paltrow‘u görmeyi umardım.

FİLM BİLGİ KARTI

Orjinal Adı: Merhant of Venice
Türkçe Adı: Venedik Taciri
Yönetmen: Michael Radford
Senaryo: William Shakespeare
Tür: Drama / Komedi

IMDb Rating: 7.2/10
Editör Rating: 7.8/10

Oyuncular:
Al Pacino …. Shylock
Jeremy Irons …. Antonio
Joseph Fiennes …. Bassanio
Lynn Collins …. Portia
Zuleikha Robinson …. Jessica
Kris Marshall …. Gratiano
Charlie Cox …. Lorenzo
Heather Goldenhersh …. Nerissa
Mackenzie Crook …. Launcelot Gobbo
John Sessions …. Salerio
Gregor Fisher …. Solanio
Ron Cook …. Old Gobbo
Allan Corduner …. Tubal
Anton Rodgers …. The Duke
David Harewood …. Prince of Morocco

Süre: 138 dk
Ülke: ABD / İtalya / Lüksemburg / İngiltere
Dil: İngilizce

The Merchant of Venice | Venedik Taciri Yorumları

2 Yorum


9 − = yedi

 • ömer durmaz 22 Mayıs 2006 0:09

  Filmde Al Pacino’nun meşhur bir konuşması var. Herkes bu konuşmanın filmdeki önemli sahnelerden biri olduğunu bilir. Yahudilerle, Hristiyanları kıyasladığı bu repliğinde Pacino’nun sözleri hatırladığım kadarıyla şöyleydi: “…Ben de etten, kemikten değil miyim? Beni de kesseniz, kan akmaz mı?…” diye gidiyordu. Bu filmi izlediğimin ertesi günü “Avruya Yakası” dizisini izledim. Dizide çoğu zaman “Buhran Abi” karakterinin üzerine gidiliyor, biliyorsunuz. Böyle anlardan birinde Buhran Abi, Al Pacino’nun yukarıdaki konuşmasının aynısını yapıyor. “… Beni kesseniz, kan akmaz mı?…” diye…

  Bu benzerlikten sonra düşündüm. Dizinin yazarı Gülse Birsel acaba sinema severleri dikkate alarak gizli bir espri mi? yaptı. Yoksa bu Birsel’in bilinçaltı oyunu muydu? Sanırım ilkiydi. Konuyla ilgili dizinin sitesindeki forumda bir arama yaptım ancak bir şey bulamadım.

  Bu durumu farkeden başka biri oldu mu? Merak ediyorum.(Bu gözlemimi bundan yaklaşık 8-10 ay önce oldu. Bu blogu bulunca yazmak istedim. Dizinin hangi bölümü olduğunu hatırlamıyorum. Ancak Buhran Abi’nin yeni katıldığı dönem içinde yer alıyor.)

 • meryem atıcı 3 Haziran 2008 10:07

  "balık tutmaya yarar kimseyi doyurmasa bile alacağım intikamı doyurur. beni aşağıladı, yarım milyondan etti, zararıma güldü, kazancımla alay etti, halkımı hor gördü, işlerimi köstekledi, dostlarımı soğuttu, düşmanlarımı kızıştırdı neden yaptı bunları peki? ben yahudiyim de ondan. yahudinin gözü yok mu? yahudinin elleri yok mu; organları, boyu, posu, duyuları, duyguları, heyecanı yok mu? aynı yiyeceklerle beslenmiyor mu, aynı silahlarla yaralanmıyorlar mı, aynı hastalıklara yakalanmıyor mu, aynı yollarla iileşmiyorlar mı, aynı kışın we yazın üşüyüp ısınmıyor mu? farkı ne hıristiyan insandan? etimizi kesseniz bizim de kanımız akmaz mı? gıdıklanınca gülmezmiyiz? zehirlenirsek ölmezmiyiz? peki ya bize haksızlık ederseniz öcümüzü almaz mıyız? herşeyde benzediğimize göre bunda da benzeyeceğiz tabii!!! yahudi hıristiyana haksızlık edince hıristiyan karşılığında göreceği iilik ne? İNTİKAM! hainlik etmesini sizden öğrendim yine size uygulayacağım. bu işi sizden çok daha ii yapacağıma da güwenebilirsiniz…"
     bence en önemli sahne budur. bi makale yazyorum shylock kötü karaktermidir yoksa kurbanmıdır die bu sahne kararımı kesinleştirdi kesinlikle kurbandır. o kadar haksızlıktan sora eli kolu bağlı kalamaz insan eline geçen ilk fırsatta öcünü alır bence…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri