Memories of Murder | Cinayet Günlüğü

- 24/08/2010
9,17(6 oy)

Takip eden izleyiciler bilir, son yıllarda Güney Kore sinemasının tıkanan Hollywood’a karşı bir alternatif oluşturduğu yönünde görüşler var. Artık Güney Kore’den çıkan çoğu film, Hollywood filmleri gibi bir dağıtım imkanına sahip olabiliyor ve tüm dünyada ilgi görüyor. Yine de bu kadar büyük bir güce karşı rakip olmak dahi büyük mesele, o yüzden Güney Kore sinemasının önünde uzun yıllar olduğunu söylemek mümkün. Tabii bu istikrarlı bir gidişat olması anlamına geliyor ki bunu da zaman gösterecek.

Bir Güney Kore filmi olan “Memories of Murder” adından da anlaşılabileceği üzere bir polisiye. Fakat bu filmde sıradan polisiyelerdeki kurguları görmüyoruz. Filmin polisiyeye yaklaşımı biraz farklı. Oldukça ağır tempolu olan filmde öncelikle bir taşrada işlenen cinayetler olduğunu öğreniyoruz. Bölgenin polisleri ise bu cinayete biraz farklı yaklaşıyor. Üç kişilik ekip hiçbir dayanağa varmadan şüpheliler belirliyor. Polislerden biri her şeyi şiddetle çözerken bir diğeri de insanların suçlu olup olmadığını gözünden anlayabileceğini iddia ediyor! Bu sebeple bu polisler yakaladıkları herkese işkence altında cinayeti itiraf ettirmeye çalışıyorlar. Fakat Seul’den gelen ve olaya dahil olan bir dedektif, olaya farklı bir boyutta yaklaşıp iyi kötü bir katil profili çıkarıyor. Cinayetlerin belirli olağan şüphelileri bulunmadığından izleyen de cinayeti kimin işlediğine bakmayıp, çözüm sürecine odaklanıyor. Film ilerledikçe cinayetler durmak bilmiyor ve dedektiflerin sabrı da iyice tükenmeye başlıyor…

Filmin takdir edebilecek en büyük yönü, kimi zaman izleyeni sıksa da merak uyandıran hikayesi. Bunun yanında karakter gelişimine yönelen film, dedektifler üzerinden insanın sahip olabileceği farklı ruh hallerini, bu durumda gerçekleştirebilecekleri davranışları özellikle finalinde gösteriyor. Filmin son yarım saatinde yarattığı boğucu atmosfer de görülmeye değer. Yapım, bir seri cinayet meselesinde katilin kim olduğuna odaklanmayıp, bu süreçte sürecin içinde bulunan insanların karakter yapıları üzerine gidiyor. Filmin son cümlesi de genel olarak polisiye türüne bakışını yansıtıyor zaten.

Filmde Kang-Ho Song, Sang-Kyung Kim, Roe Ha-Kim, Jae Ho Song ve No Shik Park yer almakta. Filmin yönetmeni Joon-ho Bong.

Bazı kusurları dikkate alınmadığı taktirde “Memories of Murder” değme Hollywood yapımlarına taş çıkartacak derece güzel bir film. Biraz daha emek verilseymiş, türünün “çok iyi”lerinden biri bile olabilirmiş. Filmin gerçek bir hikayeye dayandığını da hatırlatalım.

Memories of Murder | Cinayet Günlüğü Yorumları

2 Yorum


dokuz × 3 =

  • Tolga 25 Eylül 2010 1:55

    Güney Kore filmleri hollywood filmlerini aratmıyor, efekt ve diğer enstrümalara da sahipler.

  • MyDexter 27 Ekim 2011 17:11

    evet senaryo ilgi çekici ben şahsen sıkılmadan izledim,Güney Kore li filimde polisin aynı yönünü gösteriyorlar.Bu arada Şeytanı Gördüm(sıkılmadan izlersiniz Yalnız biraz şiddetli–Ölümcül takipte bu tarz filim tavsiye ederim Made İn Corre onlarda iyi seyirler

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri